Hlavní navigace

CZ.NIC poskytuje svou infrastrukturu správci kanadské domény .CA

17. 10. 2018

Sdílet

CZ.NIC router

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, se dohodlo na spolupráci s kanadskou organizací CIRA spravující registr domén s koncovkou .CA, že v rámci dohody bude správce českého registru poskytovat kanadskému partnerovi své DNS servery. Sdružení CZ.NIC se tak dostane od úzké skupiny důvěryhodných poskytovatelů, s nimiž CIRA spolupracuje na správě kanadské národní domény. Kanadský registr čítá okolo 2,7 milionu domén a je tedy přibližně dvakrát větší než ten český.

Nově tedy využívá také infrastrukturu výkonných DNS stacků od CZ.NIC pro vyřizování odpovědí především pro Evropu, jde o placenou službu. Jde o přátelskou výpomoc v rámci komunity registrů. Kanadská CIRA má servery především na americkém kontinentu a potřebovala zajistit lepší dostupnost z Evropy, řekl nám Václav Steiner, vedoucí týmu síťových administrátorů CZ.NIC. Pro tento účet jsme vybrali servery v Praze, Vídni a Londýně, kam je nyní směrován anycastový provoz na doménu .CA z většiny evropského kontinentu.

Kanadská organizace si registrace a správu zóny řeší na své infrastruktuře, CZ.NIC poskytuje jen část svých autoritativních serverů, které zóně .CA slouží jako slave servery. Možnost spolupracovat s více nezávislými poskytovateli DNS služeb je velice důležitá z pohledu zajištění bezpečnosti a odolnosti našeho registru. Jsme rádi, že se sdružení CZ.NIC stalo jedním z členů naší globální sítě DNS partnerů a těšíme se na další spolupráci, řekl Jacques Latour, technický ředitel správce kanadské národní domény .CA.

Sdružení CZ.NIC již několik let obdobným způsobem hostuje domény registrů z Makedonie, Tanzanie a Angoly. Tyto registry využívají pro správu své domény registrační systém FRED, který vznikl právě v českém sdružení CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.