Hlavní navigace

D-Bus Broker 5 přichází s prvním vydáním

11. 10. 2017

Sdílet

Projekt D-Bus Broker 5 oznámil první použitelné vydání. Jedná se o zbrusu novou implementaci protokolu D-Bus, na kterém stojí veškeré desktopy včetně GNOME a KDE, ale také systemd, některé služby Waylandu i prakticky všechny ostatní komponenty „nového Linuxu“.

Broker 5 má za cíl zlepšit výkon a zároveň řešit některé slabiny a nedostatky stávající implementace. Za tímto účelem využívá specifických vlastností linuxového jádra a je tedy z principu nepřenosný. Pro uživatele BSD (mimo jiné) tak bude klasický dbus-daemon i nadále podporován a udržován. Je ale jistě pravda, že na těchto OS hraje D-Bus mnohem méně centrální roli a většina BSDčkářů ho patrně nepoužívá vůbec.

Není bez zajímavosti, že Broker 5 vyvíjí stejný tým, který před několika měsíci ohlásil podporu D-Busu v jádře, tj. BUS-1. Broker 5 je zatím čistě userspace implementace využívající lokální sockety, ale je navržen tak, aby v budoucnu mohl fungovat i na BUS-1, až se tento dostane do upstream jádra (v dohledné době to asi nebude).

Vývojáři toto první vydání označují za experimentální a jeho používání naostro ještě nedoporučují, ale vzhledem k rychlému pokroku je jistě jen otázka relativně krátké doby, než ho distra začnou nasazovat.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky