Hlavní navigace

Další IDN domény na světě

26. 3. 2010

Sdílet

Začátkem roku jsme vás informovali o čtyřech nových doménách psaných v místním kódování (IDN domény). Nyní ICANN schválil další várku žádostí. K Rusku, Egyptu, Saudské Arábii a Spojeným Arabským Emirátům se tak ve vlastnictví IDN domén připojí Tunisko, Thajsko, Taiwan, Sri Lanka, Katar, Palestina, Hong Kong a Čína.

Zvláštností je, že Taiwan a Čína zažádali o domény dvě. Jednu v tradičním čínském písmu a druhou ve zjednodušeném. U těchto dvou bude muset proběhnout další kolo schvalování, protože správci budou muset dokázat, že provoz obou domén bude synchronizován a nebude tak vznikat ne-konzistence dat.

(Zdroj: Blog.nic.cz)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 3. 2010 1:12

  Izak (neregistrovaný)

  Tak to je konec vazeni, mamlasove, co nechapu, ze v tomhle segmentu nema nic co nema ASCII a idealne 7bit delat nam zde cpou svoje hatlamatilky …

  Proc ? … interner je vec Anglicky mluvicich narodu a stejne tak PC.
  Tahle sranda prinese tak leda bezpecnostni problem, neotestovane DNS servery a jine vychytavky.
  Nevim, zda to jiz podporuje BIND a DjDNS … jesli jo, tak to stejne nikdo jeste poradne neotestoval a jestli ne, tak to budou bastliri mrsit … a co ROOT_DNS … ty to sice asi podporovat nebudou muset, teda pokud nekdo nepridela tohle svinstvo i do 0teho radu … tam snad ne.

  Ja sice chapu, ze cinstina nejde psat na klavesnici, kdyz ma tolik znaku a ze to museli zredukovat na abecedu (preci jen, tisice znaku kl. nema a kombinace by si nikdo nezapamatoval) … ale tak nejak je to jejich boj a oni se musi prizpusobit … a kdyz uz udelali ekvivalent abecedy ve svych znacich, meli by pochopit, ze diakritika v domenach je blbost.

  Vazne by me zajimalo, ktera hlava pomazana tohle vymyslela, mam takovy dojem, ze zaci pomocnych skol ted studuji VS a delaji pak bordel vsude kolem, tohle urcite nevymyslel technik.

 • 29. 3. 2010 8:19

  olin (neregistrovaný)

  Pokud vím, tak IDN ve své reprezentaci používá pouze speciální ASCII formát (prefix xn–) a je pouze na klientovi (browser), jestli to zobrazí dobře – buď to zobrazí jako ASCII, nebo jako plnohodnotný text. DNS vidí pouze ASCII, tak mu to může být úplně jedno – podpora už tedy existuje.

 • 29. 3. 2010 8:39

  jik (neregistrovaný)

  Interner je vec Anglicky mluvicich narodu a stejne tak PC? A jenom ASCII 7 bitů? A jak si můžete dovolit psát na papír latinku? Vždyť papír je čínská záležitost a tak pište jen v čínštině.
  Také mám někdy pocit, že žáci pomocných škol teď studují VŠ a nejen v Plzni…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky