Hlavní navigace

Další přestupná sekunda bude přidána 1. ledna hodinu po půlnoci

8. 7. 2016

Sdílet

Organizace IERS, která sleduje zpomalování rotace země, rozhodla o přidání další přestupné sekundy. Ta bude v našem časovém pásmu přidána přímo doprostřed novoročních oslav a 1. ledna tak vlastně zažijeme časový okamžik označený údajem 0:59:60 CET.

Naposledy byla přestupná sekunda přidána 1. července 2015 CET a my jsme o tom vydali článek Jak jsem lovil přestupnou sekundu. Můžete se podívat na video, jak přidání takové přestupné sekundy přesně vypadá:

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 7. 2016 16:00

  jxy (neregistrovaný)

  Je to jen puntickarska poznamka, ale nazvat IERS jako organizaci sledujici zpomalovani rotace je hodne znepresnujici a zjednodusujici. A rotaci Zeme bych take nenazval jako zpomalovani, ta tendence je hodne komplikovana. Sekunda se pridava jako duvod pro synchronizaci UT a UTC a vyplyva z pouziti "kratkeho" tropickeho roku 1900 jako referencniho.

 • 9. 7. 2016 16:15

  robotron (neregistrovaný)

  Je to tak: prestoze by se v dlouhodobem prumeru s ohledem a entropii melo otaceni Zeme zpomalovat, zda se (alespon podle Tonyho Jonese ex NPL), ze za dobu atomoveho mereni casu se otaceni Zeme spis zrychlovalo. Nicmene po tutez dobu byly vkladany prevazne kladne sekundy, ale dost mozna kvuli chybnemu mereni zucastnenych hodin.

 • 11. 7. 2016 15:39

  Ejmon (neregistrovaný)

  Zpomaluje se rotace Země? Tak už vím, proč váha ukazuje stále víc, když na ní stoupnu. :D

Byl pro vás článek přínosný?