Hlavní navigace

DarkMarket: decentralizovaný elektronický trh

25. 4. 2014

Sdílet

Elektronický obchod se může maskovat a anonymizovat jak chce, ale v případě odhalení stejně může být snadno kompletně uzavřen (viz případ Silk Road). To je problém všech centralizovaných systémů, který se snaží řešit decentralizovaná platforma DarkMarket, jejíž prototyp byl právě představen. Zdrojové kódy už naleznete na GitHubu.

Jedná se o P2P řešení, ve kterém nefiguruje žádná centrální autorita. Prodejce na svém počítači zpřístupní stránku s nabídkou zboží, na které si jej zájemci budou moci prohlédnou a případně objednat. Šíření informací ovšem ve světě P2P není nic nového, zásadní inovací je přítomnost arbitra, jež řeší případné spory a zabraňuje podvodům.

Prodejce i kupující udržují svůj seznam uznávaných arbitrů. Z těch, které uznávají obě strany, je náhodně vybrán jeden, který dohlédne na průběh obchodu. Kupující posléze odešle peníze na dočasnou, tzv. multisignature, bitcoinovou adresu. Ta je specifická tím, že pro manipulaci s prostředky transakci musí podepsat alespoň dva účastníci. V ideálním případě tedy kupující a prodávající. V případě neshody se zapojí arbitr, který připojí druhý podpis a podle toho rozhodne, kdo je v právu.

Prodávající, kupující i arbitři si mohou volit jaké přezdívky chtějí, zásadní je jejich reputace. Hodnocením ji mohou ovlivňovat všichni účastníci obchodů. Nastíněné možnosti již fungují, ale projekt ještě potřebuje očesat a především implementovat anonymizaci ve stylu Tor.

(Zdroj: Wired)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?