Hlavní navigace

DDoS útoků přibylo za 3. čtvrtletí 2021 o 24 %, zejména těch sofistikovanějších, říká Kaspersky

9. 11. 2021

Sdílet

DDoS Autor: Depositphotos

Meziroční nárůst počtu DDoS (Distributed Denial of Service) útoků o téměř 24 % zaznamenala ve 3. čtvrtletí letošního roku společnost Kaspersky. Ještě větší růst pak zjistila u pokročilých útoků DDoS, které jsou často cílené – těch meziročně přibylo dokonce 31 %. Mezi nejvýznamnější cíle patřily nástroje pro boj s pandemií, vládní organizace, vývojáři her a známé zpravodajské portály o kybernetické bezpečnosti.  

Útoky typu DDoS mají za cíl zahltit síťový server požadavky na služby tak, aby se zhroutil a uživatelé k němu neměli přístup. Takové zahlcení může způsobit vážné narušení činnosti organizací a podniků. Útoky můžou trvat několik minut nebo i několik dnů. Takzvané inteligentní DDoS útoky jdou ještě o krok dál. Jsou sofistikovanější, často cílené a můžou nejen narušit služby, ale také znepřístupnit určité zdroje nebo jimi lze ukrást peníze. Oba typy útoků byly ve 3. čtvrtletí 2021 na vzestupu.

Ve srovnání s 3. čtvrtletím 2020 se celkový počet DDoS útoků zvýšil téměř o 24 % a celkový počet „chytrých“ útoků vzrostl o 31 %. Oba typy útoků vzrostly také ve srovnání s 2. čtvrtletím 2021, přičemž největší procento napadených zdrojů (40,8 %) se nacházelo v USA, následovaly Hongkong a pevninská Čína. V srpnu společnost Kaspersky zaznamenala rekordní počet DDoS útoků za jediný den: 8 825.

Do některých z nejvýznamnějších rozsáhlých DDoS útoků za uplynulé čtvrtletí se zapojil nový výkonný botnet s názvem Mēris, který je schopen odeslat obrovské množství požadavků za sekundu. Tento botnet byl zaznamenán při útocích na dvě z webových zpravodajství o kybernetické bezpečnosti – Krebs on Security a InfoSecurity Magazine.

Mezi další významné trendy v oblasti DDoS ve 3. čtvrtletí patřila řada politicky motivovaných útoků v Evropě a Asii a také útoky proti vývojářům her. Kromě toho se útočníci zaměřili na zdroje pro boj s pandemií v několika zemích a vnikla série útoků ransomwaru na poskytovatele telekomunikačních služeb v Kanadě, USA a Velké Británii. Útočníci se představovali jako členové nechvalně známé ransomwarové skupiny REvil a blokovali servery společností, aby je přinutili zaplatit výkupné.

Výzkumníci společnosti Kaspersky také pozorovali velmi neobvyklý DDoS útok na státní univerzitu, který trval několik dnů. Ačkoli útoky na vzdělávací instituce nejsou neobvyklé, tento byl obzvláště sofistikovaný. Útočníkům šlo o on-line účty uchazečů o studium na státní univerzitě a použili takový způsob útoku, který tyto zdroje zcela znepřístupnil. Útok pokračoval i po zahájení filtrování, což je neobvyklé.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?