Hlavní navigace

DDR3 paměti letos zdraží až o 50 %

3. 2. 2021

Sdílet

SDR DDR1 DDR2 DDR3 DIMM paměti Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

50% nárůst cen DDR3 pamětí můžeme letos očekávat dle DigiTimes. A jelikož se obvykle prognózy o zdražování DDR1/2/3/4 pamětí naplňují, je možná vhodný čas pro nákup nových modulů, pokud o něm uvažujete.

Důvody jsou jednoduché a logické. DDR3 čipy vyrábí v podstatě trojice velkých hráčů, tedy SK Hynix, Samsung a Micron. DDR4 paměti jsou tu s námi (v běžných desktopech) od podzimu 2014, DDR5 paměti přijdou letos a tak je potřeba přepnout výrobu z technologie zastaralé na technologii novější. Bude tak ubývat výrobních linek na DDR3 a logicky se tak změní poměr poptávky a nabídky (DDR3 čipy jsou stále populární, nacházíme je vedle (SO-)DIMM modulů stále ještě třeba na grafických kartách či v různých mobilních zařízeních a musí být k dispozici i pro letité servery, které ještě řadu let sloužit budou).

Například SK Hynix již ukončil výrobu menších 2Gbit typů a vyrábí pouze 4Gbit. Samsung již snížil celkovou výrobu DDR3 z 60 tisíc na 20 tisíc waferů měsíčně. DDR3 paměti jsou s námi téměř 15 let a jejich éra se chýlí ke konci. Ceny rostly už v posledních měsících a letos poletí nahoru nadále.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.