Hlavní navigace

Debian chce v příští verzi (Buster) odstranit Qt4

16. 8. 2017

Sdílet

Vývojáři Debianu plánují odstranění zastaralé knihovny Qt4 z příští verze 10 s kódovým jménem Buster. Stále ještě existuje proprietární software využívající tuto verzi knihovny, ale vývojáři doufají, že se jim co nejdříve podaří přechod na Qt5. Lisandro Damián Nicanor Pérez Meyer, vývojář Debianu, psal o následujících plánech v mailing listu. Odstranění hodně používané knihovny je vždy těžké, ale Qt4 je už dlouho mrtvé a už jsme ho museli začít upravovat pomocí netestovaných patchů.

Vývojáři budou do udržování Qt4 vkládat co nejméně úsilí a prý jej raději úplně odstraní než aby prováděli nějaké komplikované změny pro udržení kompatibility. To znamená, že se věci rozbijí. Pokud tedy závisíte na nějakém otevřeném software vyžadujícím Qt4, začněte s portací. Pokud používáte proprietární software, měli byste výrobci říct, že je čas aktualizovat. Opravdu.

(Zdroj: Phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.