Hlavní navigace

Debian přechází na 64bitový datový typ time_t

8. 2. 2024

Sdílet

2011-12-2-hodinky-1.jpg Autor: profit

Ve vývojové větvi Debianu experimental probíhá přechod na 64bitový datový typ time_t. Cílem tohoto přechodu je zajistit, aby 32bitové architektury v příští verzi nazvané Trixie byly schopny zpracovávat současné i budoucí časové značky vztahující se k časovým údajům odkazujícím na čas po roce 2038.

Postup práce je popsán na wiki Debianu. Téměř pětina balíčků v Debianu ve svém zdrojovém kódu tento datový typ používá a jakákoliv změna v tomto směru znamená zásah do ABI. Vzniká tím nekompatibilita, která vyžaduje úpravu souvisejících knihoven, kterých je přibližně 1200. Jejich balíčky se teď budou muset přejmenovat, aby byla nová verze odlišena. Nejde ovšem o nic úplně nového, k podobným přechodům při změně ABI občas dochází, jako například při výměně libc5 za libc6.

Změna se dotýká všech 32bitových architektur kromě x86, která se v Debianu jmenuje i386. Ta bude zachována v původní podobě kvůli existujícím 32bitovým binárkám. Pokud by byl někdy v budoucnu o přechod zájem i zde, vznikla by pravděpodobně nová oddělená architektura i686. Ovšem dny 32bitového x86 jsou sečteny, takže vznik nového portu je spíše nepravděpodobný.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?