Hlavní navigace

Debian rozhodl: jako výchozí init systém nasadí systemd

12. 2. 2014

Sdílet

Mnoho měsíců se táhla debata o tom, zda Debian v budoucnu jako výchozí init systém nasadí systemd nebo Upstart. Ještě na konci ledna vše vypadalo nerozhodně, protože polovina technické komise byla pro jedno řešení a druhá polovina pro druhé. Nakonec se předseda komise rozhodl využít jednoho ze svých práv a použil svůj „hlas navíc“, čímž zvrátil poměr sil na 5:4.

Eric Schubert popisuje celou situaci na svém blogu a podle jeho slov byl takový zásah potřeba, protože diskuse se vymkla kontrole a začala poškozovat celý projekt. Další hlasování by podle jeho slov nepřinesla nic nového, jen by se opakovaly tři možnosti: Upstart, systemd a „něco jiného, co vlastně nikdo nechce“. Výsledkem by byla dlouhá doba bez odpovědi.

Největší problémy v komunitě prý způsobilo nepochopení toho, že jde o výchozí init systém pro Jessie, nikoliv jediný. Stále tu zůstane možnost volby a bude možné nasadit třeba SysV nebo openRC. Zároveň bude ale potřeba v Debianu zavést nové pravidlo, které vyřeší, kdy bude mít balíček možnost záviset na konkrétním init systému.

Schubert teď vyzývá: vraťte se k práci a místo nenávistné kampaně zkuste raději vylepšit svůj oblíbený init systém.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.