Hlavní navigace

Desktopová Fedora přejde z Ext4 na Btrfs

9. 7. 2020

Sdílet

Fedora Autor: Fedora Project

Výbor FESCo schválil změnu výchozího souborového systému pro Fedora Workstation a další desktopové varianty. U nich by se ve výchozím stavu mělo přejít z Ext4 na Btrfs. Zatím není jisté, kdy ke změně dojde, jedna část vývojářů chce změnu provést co nejdříve, jiní by ji raději odložili do dalšího vydání. Proběhl už také testovací den zaměřený právě na Btrfs.

Primární motivací ke změně je řešení problému oddílů s pevnou velikostí v rozdělení disku s domovským adresářem na samostatném oddílu. Přechod na Btrfs vyřeší nejen problém s pevnou velikostí oddílů, ale může přinést i další vlastnosti. DNF už například podporuje integraci se snapshoty v Btrfs, takže bude možné před každou transakcí DNF (třeba systémovým upgradem) provést snapshot systému a v případě problémů se vrátit zpět, píše Jiří Eischmann na serveru MojeFedora.cz.

Změna se týká pouze desktopových verzí Fedory. Varianty Fedora Server a CoreOS se budou i nadále držet souborového systému XFS, který používá i Red Hat Enterprise Linux.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.