Hlavní navigace

Digitální gramotnost Evropanů se zvyšuje

Petr Krčmář

Evropská komise vydala novou zprávu týkající se rozšíření digitálních technologií v Evropě. Její výsledky jsou poměrně pozitivní: k internetu je připojených 57 % domů a jen 20 % lidí tvrdí, že hlavní překážkou k připojení je pro ně cena. Zpráva hovoří o tom, že kdyby tito lidé byli lépe informování o výhodách internetu (jako je možnost pracovat z domova), určitě by se připojili. Zajímavé také je, že Evropané nakupují také další digitální služby, které nejsou přímo spojené z internetem: 38 % domácností má zaplacenou alespoň jednu další službu – především digitální televizi v balíčku s internetem.

Objevily se ale i stinné stránky „digitální Evropy“: 61 % uživatelů mobilních telefonů si například stěžuje na vysoké ceny, 30 % internetových uživatelů má proměnlivou kvalitu připojení a 24 % uživatelů navíc tvrdí, že jejich připojení neodpovídá smlouvě s poskytovatelem. Také problém s osobními daty se nedotýká všech uživatelů stejně: ti starší jej berou vážně a čím mladší jsou uživatelé, tím jsou také méně ostražití.

Evropská komise má s internetem také své plány: do roku 2020 by měl mít každý Evropan přístup alespoň k 30Mbit lince a polovina pak dokonce je 100Mbit.

Našli jste v článku chybu?