Hlavní navigace

Digitální gramotnost Evropanů se zvyšuje

13. 10. 2010

Sdílet

Evropská komise vydala novou zprávu týkající se rozšíření digitálních technologií v Evropě. Její výsledky jsou poměrně pozitivní: k internetu je připojených 57 % domů a jen 20 % lidí tvrdí, že hlavní překážkou k připojení je pro ně cena. Zpráva hovoří o tom, že kdyby tito lidé byli lépe informování o výhodách internetu (jako je možnost pracovat z domova), určitě by se připojili. Zajímavé také je, že Evropané nakupují také další digitální služby, které nejsou přímo spojené z internetem: 38 % domácností má zaplacenou alespoň jednu další službu – především digitální televizi v balíčku s internetem.

Objevily se ale i stinné stránky „digitální Evropy“: 61 % uživatelů mobilních telefonů si například stěžuje na vysoké ceny, 30 % internetových uživatelů má proměnlivou kvalitu připojení a 24 % uživatelů navíc tvrdí, že jejich připojení neodpovídá smlouvě s poskytovatelem. Také problém s osobními daty se nedotýká všech uživatelů stejně: ti starší jej berou vážně a čím mladší jsou uživatelé, tím jsou také méně ostražití.

Evropská komise má s internetem také své plány: do roku 2020 by měl mít každý Evropan přístup alespoň k 30Mbit lince a polovina pak dokonce je 100Mbit.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 10. 2010 17:08

  R@100 (neregistrovaný)

  Takze je viac ludi online, yay, ale aka je ich celkova gramotnost? Cize viac balatu na nete. :)

 • 14. 10. 2010 7:13

  Bobinnho (neregistrovaný)

  Take si myslim, ze pocet pripojeni nijak nesouvisi s gramotnosti.
  To ze mam doma v policich stovky knih jeste neznamena, ze umim cist, natoz ze jsem schopen je precist...

 • 14. 10. 2010 8:17

  Zopper (neregistrovaný)

  Zpráva hovoří o tom, že kdyby tito lidé byli lépe informování o výhodách internetu (jako je možnost pracovat z domova), určitě by se připojili.
  Tohle bude většině z těch lidí k ničemu - cena je problém pro nižší sociální skupiny a takový dělník, nebo prodavačka v supermarketu, ti určitě z domu pracovat nemůžou...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.