Hlavní navigace

Dle PassMarku AMD skokově zvýšila svůj podíl na trhu x86 procesorů

14. 9. 2017

Sdílet

Uvedení CPU architektury Zen a prvních procesorů Ryzen znamená pro AMD návrat do zlatých časů, kdy Intelu brala další a další kus koláče trhu x86 procesorů.

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku získala AMD dalších více než 10 procent trhu a na začátku léta tak držela 31% podíl, zatímco Intel spadl na 69%. Tolik alespoň praví aktuální statistiky založené na pravidelných reportech programu PassMark, které je ale vhodné brát s určitou rezervou (reprezentují podíl uživatelů, kteří testují své CPU v PassMarku).

V tomto kontextu však lze doplnit nedávnou informaci o tom, že v Německu se prodává víc procesorů AMD Ryzen než Intel Core. S ohledem na to, co vše Intel zahrnuje pod „Core“ to znamená, že Němci nakupují více procesorů AMD Ryzen, než Intel Kaby Lake (stávající mainstream cenově stojící proti většině Ryzenů), Broadwell-E (doprodávaná hi-end platforma) i Skylake-X (nový Intel hi-end přímo konkurující vyšší platformě AMD Threadripper) dohromady.

O procesorech rodiny AMD Ryzen lze obecně říci, že sice nedosahují výkonu na 1 CPU jádro plně srovnatelného s Intelem (Intel dlouhodobě umí díky vysokým taktům při běhu 1 CPU jádra jednovláknové úlohy lépe), ale v multi-thread operacích jsou Ryzeny obvykle lepší, a to za konkurenceschopnou či nižší cenu celé platformy. Ostatně procesory Ryzen (až 8× CPU / 16×HT) jsou důvodem, proč po letech se 4×CPU/8×HT Intel nyní přijde v mainstreamu s nástupnickými procesory s 6 CPU jádry (tedy 12×HT).

Intelu pak dělá AMD problémy i v hi-endu, kde nedávno uvedená platforma Threadripper (zjednodušeně řečeno: 2×Ryzen v jednom CPU) s až 16 CPU jádry / 32×HT zcela drtí dosavadní hi-end desktop CPU Intel Skylake-X (maximálně 12 jader / 24×HT) za podobnou cenu, s jen o malinko nižší spotřebou, znatelně nižším výkonem a omezenými možnostmi overclockingu (kvůli použití levné teplovodivé pasty mezi čipem a rozvaděčem tepla a kvůli integraci napájecí části přímo na CPU). S ohledem na to, že v nejbližší době nemůže Intel uvést nic převratného, lze očekávat jak další růst podílu AMD, tak určité (mírné) snižování cen.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.