Hlavní navigace

Do ovladače AMDGPU míří podpora DisplayPort 2.0 Multi-Stream Transport

26. 10. 2021

Sdílet

DisplayPort HDMI

Jednou ze změn, které zamířily v těchto dnech do větve DRM-Next, je podpora rozhraní DisplayPort ve verzi 2.0 v rámci otevřeného ovladače AMDGPU pro Radeony. Jde o počáteční várku kódu, samostatný pull request řeší podporu DisplayPort 2.0 Multi-Stream Transport (MST). Jde zhruba o 400 řádků zdrojového kódu, vše v rámci příprav na příští generaci GPU AMD.

Připomeňme, že Multi-Stream Transport umožňuje na jeden DP výstup navěsit v řadě více monitorů. AMDGPU podporuje MST už na DisplayPortu 1.x, avšak podpora v rámci 2.0 si vyžádala dodatečné aktualizace kódu. Obecná podpora DisplayPortu 2.0, tedy Single-Stream Transport (SST), zamířila do AMDGPU již minulý měsíc.

Též vzpomeňme, že DisplayPort 2.0 přináší datové přenosy o rychlosti až 80Gbit/s, což je v reálné propustnosti zhruba trojnásobek dosavadní jedničkové verze tohoto rozhraní. Teoreticky může živit třeba jeden 10k monitor bez komprese, případně 16k monitor s obrazovou kompresí a adekvátně vyšší množství monitorů s nižšími rozlišeními. De facto připravuje DP 2.0 půdu pro jakékoli požadavky na 8k zobrazování a naznačuje, že ani 16k nebude problémem, až bude potřeba jej podporovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.