Hlavní navigace

Dohoda ACTA je podepsaná, zdaleka ale ještě neplatí

4. 10. 2011

Sdílet

Na konci minulého týdne byla v Tokiu podepsána kontroverzní dohoda ACTA, která má sjednotit mezinárodní ochranu autorských práv. Celkem smlouvu podepsalo osm zemí včetně USA a Japonska. Evropská unie a další státy zatím dohodu nepodepsaly.

Podpis ale zdaleka není posledním krokem v přijetí dohody, jak upozorňuje ve svém článku na Lupě Jiří Peterka. Text je třeba ještě ratifikovat nejméně v šesti zemích, aby vstoupil v platnost. Samozřejmě jen v těch zemích, které podepsaly.

V případě Evropské unie je situace poměrně komplikovaná. Jednak není úplně jasné, kdo a jestli vůbec může za celou EU takovou smlouvu podepsat. Druhým problémem pak je, že ratifikaci ACTA bude v případě takového podpisu nutné provést ve všech zemích Unie zvlášť.

Dodejme ještě, že původně měla dohoda obsahovat nátlakové pasáže jako právo odpojit uživatele od internetu, přenesení zodpovědnosti na poskytovatele připojení či podrobné kontroly elektroniky na letištích. Poté, co původně tajná smlouva unikla na veřejnost, přišel masivní veřejný nátlak a tyto kontroverzní části byly z textu buďto úplně odstraněny nebo výrazně zmírněny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.