Hlavní navigace

Dolphin a další utility z KDE budou umět zobrazovat čas vytvoření souboru

16. 4. 2019

Sdílet

KDE Plasma 5.15

S KDE Frameworks 5.58 přijde do správce souborů Dolphin (a dalších nástrojů) jedna významná změna. Budou nově umět načítat a zobrazovat uživateli datum a čas vytvoření souborů na Linuxu, což je funkcionalita, k níž vedly poslední dva roky vývoje.

Již před dvěma lety se v hlubinách kernelu pracovalo na systémovém volání statx, které je k tomu využíváno. Jeho podpora se dostala do souborových systémů jako Ext4, btrfs a dalších. Později (loni) byla potřebná podpora dodána i do klíčové verze Glibc 2.28 a KDE Framework tak nově dokáží toto vše využít.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 4. 2019 22:31

  klokan

  FAT na svou dobu vůbec nebyl tak špatný FS. Uměl všechno, co se od něj očekávalo a dělal to docela dobře, o čemž vlastně svědčí i to, že se u mnoha aplikací používá dodnes.

 • 17. 4. 2019 8:34

  My name:

  Problém FAT bol pri havárii FS (vypnutie prúdu, tvrdý reštart) - buď sa opravoval hodinu alebo ani oprava proste nepomohla a o niektoré súbory si nenávratne prišiel (čo súviselo s tým že Windows následne neštartoval). Ale zase FAT bol rychlejší ako NTFS, to bolo pekne vidieť pri Windows XP.

 • 17. 4. 2019 10:46

  klokan

  To je samozřejmě pravda, ale o resilienci apod. se tehdy nikomu ani nezdálo. FAT byl určený pro diskety, které měly velmi malou kapacitu (původně pouhých 180K, pokud se nepletu) a byly extrémně pomalé. Hlavní cíle při návrhu proto byly, aby metadata zabírala pokud možno co nejméně a zároveň aby se při zápisu kromě vlastních dat muselo aktualizovat co nejméně bloků. V tomhle byl FAT dobrý, přitom ve srovnání s jinými disketovými FS v té době byl docela rychlý a uměl data vytvoření souborů, pár flagů i hierarchické adresáře. Celkově mi tak připadá inteligentnější a elegantnější, než byl původní FS z Macintoshe (před HFS) i než původní amigácký FS, což byl absolutní horor. NTFS už je jiná doba, jiná média i jiné požadavky, ale řekl bych, že ten už se na svou dobu moc nepovedl. Extentové žurnálovací FS tehdy už na jiných OS existovaly, a většinou byly rychlejší a snáze rozšiřitelné, než NTFS.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.