Hlavní navigace

Domácnosti budou vytápěné díky serverům zdarma

26. 3. 2015

Sdílet

Startup Nerdalize a holandská společnost Eneco dali hlavy dohromady a spustili zajímavý pilotní projekt, který se zabývá vytápěním domácnosti za pomoci ztrátového tepla generovaného servery, diskovými poli a dalším zařízením.

V dnešní době se datová centra snaží zpravidla odpadního tepla zbavit pomocí různých chladících technik. Některá vlaštovky tuto energii využívají pro vytápění své vlastní budovy, kde sídlí datové centrum a tím si sníží náklady spojené s provozem kanceláří. Tato myšlenka je již kousek od vytápění běžných domácností, jenž se snaží tento projekt blíže otestovat.

Server vyvinutý Nerdalize je chlazený vodou ohřívanou na 45 až 55 °C, díky čemuž je jeho provoz tichý. Uživatelé si mohou regulovat množství tepla přivedeného do domácnosti a to přebytečné se odvádí do výměníku umístěného venku.

Aby teplota neklesla pod rozumnou hranici (stanovenou na 45 °C), budou servery připojeni na Internet a počítat náročné výpočty pro výzkumné účely. V případě, že by ztratily připojení nebo by nebyly k dispozici další výpočetní úlohy, začaly by zpracovávat nějaké neužitečné výpočty, aby stále generovaly teplo.

Roční spotřeba elektrické energie jednoho serveru by měla být 8000 kWh. 

(Zdroj: PCWorld)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.