Hlavní navigace

Doménový report .CZ za rok 2019: 78 procent držitelů má jednu doménu

10. 2. 2020

Sdílet

DNS

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, vydalo Domain Report za rok 2019. Soubor statistik přináší informace o celkovém počtu domén, jejich geografickém umístění v České republice a ve světě nebo zajímavosti o držitelích domén a doménových jménech. V přehledu jsou dále zpracovány statistiky k DNS provozu, technologii DNSSEC a softwaru, který se v doméně .CZ používá pro hlavní internetové služby.

Na konci roku 2019 bylo evidováno celkem 1 329 289 domén. Nejvíce registrací z celkových 180 331 za minulý rok proběhlo v lednu (18 106) a nejméně pak v červenci (12 878). V loňském roce se také potvrdil stoupající trend v počtu domén zabezpečených technologií DNSSEC, který se zvýšil o dalších pět procent (na celkových 787 187). V pravidelném tempu roste i počet domén s podporou internetového protokolu IPv6. V rámci domény .CZ je přes IPv6 dostupných 32 procent domén.

Celkem 93 procent držitelů domén je z České republiky. Podle regionálního rozložení jejich adres je na prvním místě Praha (403 453), poslední naopak skončil Karlovarský kraj (15 232). Mimo území naší republiky tvoří největší skupinu držitelé ze Slovenska, Německa a Spojených států amerických.

Až 78 procent držitelů má registrovanou jednu doménu, přičemž nejčastěji má doména devět znaků. Z hlediska obsahu jsou ze 41 procent využívány k firemní prezentaci.

Domain report za rok 2019 dostal nejen novou podobu, ale také jsou v něm podrobněji zpracovány statistiky týkající se relativního zastoupení serverového softwaru, a to jak pro DNS, tak i pro webové mailové služby. Dále jsme zařadili i nové sekce týkající se sebraných dat o DNS provozu a jeho bezpečnostním rozšíření DNSSEC, představil novinky aktuálního souboru doménových statistik Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2020 12:34

    Vladimír Čunát
    Stříbrný podporovatel

    > V pravidelném tempu roste i počet domén s podporou internetového protokolu IPv6. V rámci domény .CZ je přes IPv6 dostupných 32 procent domén.

    Detail: z podobně zkrácené formulace si lidi myslím většinou představí podporu IPv6 spíše u služeb běžících na těch doménách než u obsluhujících DNS serverů samotných (což je číslo v reportu). Více se to diskutuje na Lupě, kde i titulek mi přijde zavádějící/matoucí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.