Hlavní navigace

Dopad oprav včetně RETBLEED na původní AMD Ryzen 1700 / Zen1

20. 7. 2022

Sdílet

AMD Ryzen Autor: Brian Wong, podle licence: CC BY-SA 2.0

První generace CPU architektury Zen znamenala pro AMD velký skok vpřed, pro Intel pak obrovské problémy. Právě tato generace byla pro AMD prvním krokem na cestě, kde nyní má výkonnější CPU, úspornější CPU a celkově lépe navržený / univerzálnější / flexibilnější způsob konstruování CPU. Jaký je ale původní 8jádrový Zen1, tedy AMD Ryzen 1700 v současném Linuxu 5.19? Tuto otázku si položil Phoronix a prověřil dopad bezpečnostních záplat na původní Ryzeny.

Výsledky jsou pochopitelně zajímavé. Osobně jsem v praktičtějších měřeních očekával, přiznám se, větší propad, nicméně i tak je zde pokles měřitelný. Mezi během na Linuxu 5.19 bez jakýchkoli aplikovaných záplat a Linuxem 5.19 se všemi potřebnými záplatami včetně nejnovějšího útoku RETBLEED, tedy včetně vypnutého HyperThreadingu (u AMD jako SMT), je pokles zhruba v rozsahu vyšších jednotek až nižších desítek procent, dle konkrétního typu úlohy.

Kompletní test je k dispozici na Phoronixu a nezbývá než dodat, že Ryzen 1700 byl uveden na trh v březnu 2017, tedy před více než 5 roky.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 7. 2022 20:05

  Hawo Hawowski

  Ryzen 1700 mám v počítači z ktorého toto píšem. Pokles výkonnosti nepozorujem, už len z toho dôvodu, že na bežné desktopové použitie je 8 jadier a 32GB RAM "overkill". A okrem toho tu beží Windows 10 :-)
  Aj keď toto už asi bude vyriešené:
  "AMD Ryzen Performance Negatively Affected by Windows 10 Scheduler Bug"
  https://wccftech.com/amd-ryzen-performance-negatively-affected-windows-10-scheduler-bug/

 • 23. 7. 2022 7:28

  Bartolo

  Takže chyba RETBLEED se týká jen procesorů, které mají HT/SMT?
  Když mám TH vypnuté, tak dopad na výkon bude nulový?

  Poslední dobou pozoruji zpomalení diskových operací. Například vytvoření nové složky trvá 2 vteřiny. Nebo smazání souboru.7z taky pár vteřin.
  (Oboje pod Win10, ale dva různé stroje, oba SSD jeden SATA druhý PCIe)
  Může to souviset se záplatou

 • 23. 7. 2022 10:49

  Hawo Hawowski

  Skôr to bude antivírus prípadne vytváranie snapshotu pri zmenách konfigurácie. U mňa sa prejavuje podobné správanie. Mám jeden disk klasický rotačný (C: NVMe, D: kvôli veľkosti rotačný) tak sa každú chvíľu uspí (pri 32GB RAM sú prakticky všetky súbory, s ktorými pracujem, v cache fs) a pár sekúnd trvá, kým sa roztočí.