Hlavní navigace

Doženou SSD disky cenou HDD disky?

22. 12. 2011

Sdílet

Ceny pevných disků se kvůli povodním v Thajsku vyhouply na nepříjemnou úroveň, což oči zákazníků nasměrovalo směrem k SSD diskům. Ty sice nenabídnout takový poměr cena/kapacita jako jejich předchůdci, ale mají jiné benefity, pro které se je i tak vyplatí koupit. V tomto kontextu se pak zajímavě jeví srovnání poklesu cen HDD a SSD během posledních třinácti let, které připravil server pingdom.com. V něm zjistíte, že pokles ceny jednoho GB má u HDD i SSD podobnou křivku. V roce 2007, kdy se technologie SSD poprvé objevila na trhu, stálo uživatele uložení jednoho GB 40 USD. U HDD to bylo ve stejném období 120-krát méně. V současné době stojí jeden GB SSD úložiště v průměru 2,42 USD, což v porovnání s 0,075 USD u HDD úložiště dělá přibližně 32-násobek.

Podle odhadů budou ceny dále klesat u obou technologií, ale SSD ještě velmi dlouho nesáhne na poměr cena/kapacita HDD technologie. Ta bude těžit z dalšího rozvoje, který v současné době slibuje kapacitu 1 TB na čtvereční palec. Více informací najdete v článku na royal.pingdom.com.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.