Hlavní navigace

DRM-Next větev Linuxu 5.13 už obsahuje podporu Intel Alder Lake S

17. 3. 2021

Sdílet

Intel Alder Lake Autor: VideoCardz, podle licence: Rights Managed

Desktopové procesory Alder Lake S uvede Intel patrně později na podzim a reálně se spíše předpokládá dostupnost až na přelomu roku. Ale půjde o zajímavou produktovou řadu, která zavede koncept podobný ARM big.LITTLE, zde konkrétně (až) 4× malé CPU jádro typu Atom plus k tomu (až) 8× velká CPU jádra. V souvislosti s Alder Lake se už řadu měsíců hovoří i o tom, že Intel snad použije hardwarový scheduler přímo v CPU, aby se vyhnul problémům se schedulery v operačních systémech (myšleny zejména Windows, kdo si pamatuje problémy architektury AMD Bulldozer na Windows, ten ví).

Každopádně Alder Lake S není jen CPU, ale i GPU z rodiny Xe (to mají již současné procesory 10nm Tiger Lake z roku 2020 či čerstvě uvedený 14nm desktop Rocket Lake) s vylepšeními. Podpora pro toto GPU již do Linuxu míří, větev DRM-Next vedle Rocket Lake S implementuje i první části podpory pro Alder Lake S. Začleňovací okno pro jádro Linux 5.13 se otevře koncem dubna, čili Intel má dost času a solidní předstih, aby vše stihl.

Vedle výše uvedeného Intel přišel také s patchi pro displejový kód obecně, vylepšuje podporu starších Gen9 GPU a Tiger Lake PCH, dále eDP MSO (Multi-SST Operation pro rozdělení obrazu na dvě/čtyři nezávislé svislé obrazovky – součástí standardi DisplayPort je tato funkcionalita od verze 1.4a z února 2015) atd.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.