Hlavní navigace

EK: malé podniky brání změnám v patentovém systému

Sdílet

Redakce 30. 11. 2006

Pracovní skupina vytvořená Evropskou Komisí (EK) vydala zprávu „IPR for competitiveness and innovation”. Zpráva mimo jiné obviňuje střední a především malé podniky z toho, že brání změnám v patentovém systému v panické hrůze z možných zadních vrátek pro softwarové patenty a že patentovému systému nerozumějí. Pracovní skupina je tvořena zástupci velkých firem (mimo jiné SAP, Microsoft) a rovněž v ní zasedá člen Evropského patentového úřadu (EPO).

Připomínky podané zástupcem patentfrei.de, které zastupuje přes 600 malých firem, byly ostentativně ignorovány, některé byly po opakovaných stížnostech adresovaných přímo EK přijaty. Opět se tedy ukazují způsoby práce EK: vytvořením zprávy je pověřena pouze jedna zúčastněná strana, jakékoliv námitky jsou zametány pod stůl a jejich autoři jsou označováni za nekompetentní.

(Zaslal Libor Dener.)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 11. 2006 12:07

  lojza (neregistrovaný)
  Takze to vypada, ze urednici z Evropske opet zacinaji prosazovat softwarove patenty (nebo se na to alespon chystaji). Vyhodite je dvermi a prilezou oknem :-( Desive je na tom ta neustupnost byrokraticke masinerie, kterou kdysi nekdo rozjel nejakym smerem a take casovy horizont se kterym pracuji (neco jako vrasneni pohori).

  Jedna vec je konkretni potiz s tlaky na zavedeni SW patentu, druha vec je naprosty pocit bezmoci obcana se branit cinnosti uredniku z Bruselu. Kdyz se mi nelibi kroky narodni vlady, tak mam moznost jit obcas k volbam a zvolit opozici. Aspon teoreticky. Ale je mi schopen nekdo rict, k jakym volbam mam jit a koho volit, aby byla vymenena Evropska komise, pripadne aby byli Bruselske organy zreformovany ? Evropska ustava to neresi, ale pouze potvrzuje s drobnymi zmenami stavajici stav, volby do Evropskeho parlamentu take ne, protoze to vlastne ani parlament neni (omezene pravomoce) a evropska komise mu neni zodpovedna.

  Priklad - CSSD zde nevladne, v Europaralentu ma 2 zastupce, presto jeji clen Spidla dela eurokomisare. Jaky ma k tomu mandat do volicu ?
 • 30. 11. 2006 14:52

  glx (neregistrovaný)
  Nehledejte za tim nic jineho nez penize, vhodne presunute na soukroma konta nejakych tech ouradu. Ti pak budou patenty hajit do roztrhani tela.
 • 1. 12. 2006 9:22

  x (neregistrovaný)
  Vyhodite je dvermi a prilezou oknem :-(

  Jiz Cimrman ve svem dile "Die fensterpolitik" odhaluje, ze pri opacnem postupu se riziko navratu minimalizuje. :))
 • 30. 11. 2006 12:34

  Majkls (neregistrovaný)
  Domnívám se, že jakožto voliči bychom se měli o celou věc zajímat a tlačit na naše poslance, aby pro daný návrh nehlasovali. Doufám, že si všichni v EU uvědomují, že Microsoft rozhodně EU živit nebude, zatímco drobné firmy sídlící v EU ji živí. Jinak samozřejmě SW patenty jsou jedna velká blbost, stejně jako patenty na hudební texty a melodie.

  Zde je seznam poslanců:
  http://www.evropsky-parlament.cz/area2.asp?place=8&area=45