Hlavní navigace

Elasticsearch a Kibana mění licenci kvůli boji s cloudovými službami

21. 1. 2021

Sdílet

Elasticsearch

Boj mezi tvůrcem otevřených nástrojů a cloudovými službami vyvrcholil licenčními změnami. Elastic tím chce řešit svůj rozpor s AWS (Amazon Web Services) a mnoha velkými společnostmi, které tento software používají ve své infrastruktuře: Netflix, LinkedIn, Walmart a další.

Výsledkem je přechod od původní licence Apache 2.0 k duálnímu licencování. Zdrojové kódy budou od verze 7.11 dostupné pod Server Side Public License (SSPL) a Elastic License. V oficiálním oznámení změny se píše, že na běžné uživatele to nebude mít žádný dopad, protože software zůstává stále otevřený a svobodný.

Z pohledu Elasticu je potíž v tom, že velké firmy často nemají vlastni instanci, ale používají cloudové služby. S některými z nich má Elastic smlouvu. V tomto režimu tak například běží Elastic on Azure nebo služba Elastic on Google Cloud. Výjimkou je ale AWS, který provozuje službu Amazon Elasticsearch Service.

Tip: naučte se ELK na našich kurzech ELK Stack školení a Kurz ELK stack – instalace a provoz

Problém se stupňuje od roku 2015 a Elastic se nyní rozhodl jednat. Změna licence má zabránit tomu, aby velké firmy vzaly Elasticsearch a Kibanu a nabídly je jako službu, aniž by s námi spolupracovaly, píše Elastic. SSPL tyto společnosti nutí, aby veškeré části nasazené služby otevřely za podmínek virální licence.

Úplně stejně před časem postupovala MongoDB, která také nasadila virální licenci SSPL. AWS ale na nový způsob licencování nepřistoupil a raději přišel s vlastním forkem nazvaným DocumentDB. Můžeme tedy předpokládat, že ani v tomto případě se cloudový obr nenechá zatlačit do pozice, ve které nechce být.

(Zdroj: LWN, ZDNet)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.