Hlavní navigace

Elementary OS: stažení distribuce bez placení je jako podvádění

11. 2. 2015

Sdílet

Kromě vydání druhé betaverze Elementary OS Freya na sebe distribuce strhla pozornost ještě z jiného důvodu. Autoři na blogu vysvětlují, proč zájemcům o distribuci nedávají explicitně možnost stáhnout distribuci zdarma, ale nutí je napsat částku, kterou za kopii chtějí zaplatit. S tím, že mohou vyplnit i nulu a neplatit nic. Tvůrci distribuce tak chtějí upozornit na to, že vývoj má své náklady.

Na tom by ještě nebylo nic špatného, velkou vlnu kritiky však sklidilo následující vyjádření: „Chceme, aby uživatelé pochopili, že v podstatě podvádějí, když se rozhodnou za distribuci nezaplatit.“ To je podle mnohých v rozporu se zásadami svobodného softwaru. Kritici také upozorňují, že Elementary OS by tak prakticky podváděla všechny projekty, ze kterých čerpá. Tedy zejména Debian, Ubuntu a přeneseně stovky dalších.

Za stažení vydání Luna podle příspěvku zaplatilo pouhých 0,125 % uživatelů s tím, že nejčastěji přispěli přednastavenou částkou 10 dolarů. Dalším častým příspěvkem byl jeden dolar. O příspěvek při stažení už nějakou dobu žádá také Ubuntu, které však umožňuje platební sekci úplně přeskočit. Pozitivní je, že u Ubuntu lze příspěvky cílit na konkrétní z osmi kategorií (např. desktop, cloud, mobily apod.).

(Zdroj: Reddit)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.