Hlavní navigace

Emotet má novou variantu, napadla přes 130 tisíc počítačů ve 179 zemích

10. 3. 2022

Sdílet

hacker botnet bezpečnost security internet Autor: @ Depositphotos, stevanovicigor

Jen pár měsíců po návratu botnetu Emotet už bylo napadeno přes 130 tisíc počítačů a čísla dále rostou. První známky aktivity nové inkarnace botnetu byly zaznamenány v listopadu 2021, kdy odborníci z firem Cryptolaemus, GData and Advanced Intel oznámili, že malware TrickBot začal na napadené počítače stahovat novou verzi Emotetu.

Nová verze přináší řadu obranných mechanismů, které zabraňují detekci a analýze, včetně šifrování síťové komunikace pomocí eliptických křivek (ECC). Nový botnet se šíří nebývale rychle, roste také počet řídicích uzlů, označených jako C2. Ty na routeru napadeného uživatele otevřou pomocí UPnP port a jsou schopny přijímat příkazy pro celou síť.

Původní verze Emotetu byla na začátku roku 2021 zneškodněna díky mezinárodní spolupráci policejních složek. Botnet byl aktivní od roku 2014 a provozovatelé jej pronajímali k dalším kybernetickým útokům. Zvláštní skupině složené z odborníků z mnoha zemí se podařilo získat celou síť pod kontrolu, takže už nemohla škodit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.