BTW, SX1280 (LoRa rádio) tohle umí už nějakou dobu. Nová verze SX1281 umí i pasivní režim, kdy odposlouchává ostatní stanice při určování polohy.
Trochu lépe udělané WiFi systémy s funkčním roamingem taky umí přibližně určit, kde jste. Když si zapnete Bluetooth, dá se taky zhruba poznat, jak daleko jste od přijímače.
To jen aby si někdo nemyslel, že se tu rodí nějaká světoborná metoda lokalizace lidí, která nás zotročí. Nerodí, už tu jsou mnohem dokonalejší v běžném provozu.
Petr Polášek: No, tlačítkový mobil mám, ale ten většinu času leží doma a téměř nikam ho nenosím. Šmírovací placku ale už dlouhé roky nevlastním, nepotřebuji ho.
Tohle beru ale jako něco jiného - jestli jsem to tedy dobře pochopil, kdyžtak mě opravte - tady nezáleží na tom, že by něco sledovalo to moje zařízení. Pochopil jsem to tak, že to dokáže detekovat osobu v mísnosti aniž bych nějaké šmírovací zařízení měl u sebe.
No já to pochopil stejně. Ale nejsem si jistý, jak moc je to zneužitelné v porovnání se současným stavem, kdy drtivá většina populace nosí podstatně snáze sledovatelný smartphone.
Představa, že by se někdo schválně zaměřil na nás exoty bez smartphonu mně moc neděsí. To už je tak cílený útok, že na obranu stejně nemám know-how.
No, asi máme každý na mysli trochu něco jiného :) Nechci to rozporovat, spíš přiblížit, jak takovou věc vnímám já....
Kameru vidím, PIR taky vidím, tohle nevidím. (dobrá, nebudeme řešit extrémy typu spy-cam). Navíc kamera má nějaký zorný úhel, PIR taky, tohle "uvidí" i za roh.
Jako první mě hned napadla možnost BadUSB útoku - představte si Wi-Fi adaptér, který při zjištění, že v místnosti není člověk začne dělat neplechu.
Nebo třeba případ, kdy by se taková detekce osob postupně stala "běžnou funkcí" AP (kdoví, třeba v případném bohulibém záměru snižovat výkon Wi-Fi v místnosti bez lidí při pro snížení spotřeby a emisí CO2 k dosažení Green Dealu, co já vím - tvl co to tady píšu, ještě se toho někdo chytí) - a potenciální útočník by se k takovým datům dostal.
Ale to jsou jen čistě teoretické příklady které mě teď napadly z hlavy. V praxi by se ještě něco našlo.
Spousta úžasných nebo zajímavých technologických řešení se dá zneužít, vždyť to vidíme pořád kolem sebe :(
Fakt to vidíte? My třeba máme na chodbě lustr u kterého na první pohled poznáte, že je v něm senzor, jen z toho že se sám zapíná. A zorný úhel je celá chodba.
Snižovat výkon podle lidí? Když ten wifi AP z podstaty fungování ví o ostatních wifi zařízeních, což je daleko relevantnější info? A navíc to ví i podstatně levněji. Zařízení, co aktivně odpovídá, jde vždycky detekovat snáze.
Jo, nabořený AP je průser. Ale to je i bez detekce lidí.