To mi připomíná, že některé typy běžných pohybových detektorů (pro spínání světel) používají mikrovlny místo infra. Rozdíl je třeba v tom, že trochu berou i skrze dveře.
Mikrovlnné detektory jsou čím dál populárnější, protože narozdíl od infračervených odpadá náročná práce s krabičkou (průzor, optický koncentrátor) a neexistuje interference ze slunečního světla. Moderní "radar on a chip" je opravdu jen jeden QFN čip, který dáte na desku a on kouká kolmo nahoru, jestli se něco nepohybuje v paprsku. Současnou cenou (okolo 200 Kč/ks pro 1000ks objednávku) to ještě není atraktivní pro consumer segment, kde se tooling custom plastové krabičky rozpočítává v milionu kusů, ale v průmyslových malosériových výrobcích to už vídám často.
Nevim, kde jsou vykoukaný ty ceny. Levný čínský radary na 24 GHz, třeba od Hi-Linku se pohybují od 100 Kč za hotový demoboard, takže cena čipu se dá čekat 30-50 Kč.
A hlavně mikrovlnné senzory přítomnosti / pohybu pro rozsvěcení světel a bezpečnostní systémy, případně jejich kombinace s PIR (protože o nedostatcích obou se ví už dávno), existují v praxi minimálně 5 let, pro speciální použití nejspíš už mnohem déle.
Ve skutecnosti se popisovaneho efektu da docilit jedinym tranzistorem a spravnym RF designem vyleptanym na plosnaku:
https://github.com/jdesbonnet/RCWL-0516/
https://www.gme.cz/detektor-pohybu-mikrovlnny-doppler-radar-rcwl-0516
(je tam i integrovany obvod, ale ten v zasade jen zesiluje baseband a latchuje pulzy)