Hlavní navigace

EU chystá jednotná pravidla pro zacházení s videozáznamy

16. 7. 2019

Sdílet

kamery na ostrově

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů spustil veřejnou konzultaci k pokynům pro zpracování osobních údajů prostřednictvím videozáznamů. Cílem pokynů má jednotný výklad obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) s ohledem na vyvážení práva na soukromí s jinými právy, která jsou zajišťována prostřednictvím videozáznamů.

Veřejná konzultace probíhá do 9. září 2019. Předložený návrh (PDF) obsahuje i několik praktických příkladů oprávněného a neoprávněného zásahu do soukromí, například:

Majitel obchodu chce otevřít novou pobočku a instalovat v ní průmyslovou televizi. Může prokázat, že v blízkém okolí obchodu je vysoká pravděpodobnost vandalismu. To dokazují i zkušenosti okolních obchodů. Majitel tedy nemusí čekat až k vandalismu dojde v jeho vlastním obchodě. Není ovšem možné zaštítit se pouze obecnými statistikami kriminality bez vazby na konkrétní lokalitu.

Při instalaci palubní kamery (pro účely zaznamenávání důkazního materiálu při dopravních nehodách) je nutné zajistit, že kamera trvale nenahrává dopravní situaci a pohyb osob poblíž silnice. V opačném případě zájem o pořizování důkazního materiálu v méně pravděpodobném případu dopravní nehody neospravedlní významný zásah do práv snímaných osob.

Kamera snímající závoru parkoviště je instalována za účelem odhalování škod. Záznam z kamery je publikován na internetu čistě pro zábavu. V takovém případě došlo ke změně účelu, který je neslučitelný s původním účelem. Z toho důvodu by bylo problematické najít legální důvod takového zveřejnění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Ondřej Caletka vystudoval obor Telekomunikační technika na ČVUT a dnes pracuje ve vzdělávacím oddělení RIPE NCC, mezinárodní asociaci koordinující internetové sítě.