Hlavní navigace

EU se shodla na směrnici o softwarových patentech

7. 3. 2005

Sdílet

Směrnice prošla v Radě EU kvalifikovanou většinou. Proti se postavilo pouze Španělsko; Itálie a Belgie se zdržely hlasování. Šest zemí trvalo na tom, aby jejich výhrady byly připojeny k zápisu ze zasedání ve formě zvláštních prohlášení – byly to Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Dánsko, Portugalsko a Kypr.

Text se nyní vrátí ke druhému čtení do Evropského parlamentu, jehož poslanci na něj mají vesměs jiný názor než většina členských států. Schyluje se tak k bitvě mezi těmi, kteří fandí velkým firmám, a jejich odpůrci. Při prvním čtení parlament návrh výrazně pozměnil ve prospěch drobných uživatelů softwaru. Členské státy ovšem nevzaly mnohé dodatky v potaz.

Místopředsedkyně výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová považuje směrnici za diskriminační vůči malým a středním podnikům v počítačovém sektoru a obviňuje EK, že neposoudila dopad na nové členské státy, které nová úprava zasáhne nejcitelněji. (zdroj ČTK)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.