Hlavní navigace

Evropská unie chce mít síťovou neutralitu v zákoně

5. 6. 2013

Sdílet

Evropská unie chce následovat Nizozemí, které před rokem schválilo zákon zaručující síťovou neutralitu. Neelie Kroes už Evropské komisi nastínila, jak by měl návrh nového zákona vypadat. Podle jejích slov jde o velmi zásadní věc, kterou není možné trivializovat. Ve výsledku bychom se tak měli dočkat toho, že mobilní operátoři už nebudou moci například blokovat datové služby pro přenos hlasu. Zákon bude také požadovat transparentnost služeb, aby zákazník věděl, co přesně si kupuje. Měla by tak být například garantována minimální rychlost přenosu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 6. 2013 20:02

  Krotitel (neregistrovaný)

  jo jo jo ... Pryč s omezováním protokolů!

  Zákonům ale moc nevěřím. Skoda, že lidi nejsou schopni se domluvit třeba na dvouměsíčním (aby jsme stihli změnit objednanané služby a "nenažrané škaredé opice" byly ve výsledku alespoň měsíc bez příjmu) hromadném bojkotování odběru současných služeb. Pokud mohu posoudit, tak "nenažrané škaredé opice" byly docela vystrašené i hodinovými akcemi "odpojuji se".

 • 6. 6. 2013 10:25

  jaro123 (neregistrovaný)

  No a pak muzeme pokracovat verejnym bicovanim duchodcu - pro vystrahu tem, kteri nechteji pouzivat mozek a myt se.

 • 6. 6. 2013 11:39

  Petr (neregistrovaný)

  Myslis ty hodinove akce "odpojuji se" kterych ze zucastnilo tak nepatrne mnozstvi lidi, ze si toho operatori ani nevsimli? Vem si ze na jednoho cloveka co se odpojil pripada 1000 dalsich kterym je to takova akce absolutne ukradena.

 • 7. 6. 2013 11:36

  Vít Šesták (v6ak)

  Ono to zní strašně fajn. Ale:

  Poskytování internetu s sebou nese relativně velké fixní náklady a nízké variabilní náklady. Proto poskytovatelé se snaží nalézt způsob, jak oddělit náročnější a méně náročné zákazníky. A jednou z možností je i nastavení různých podmínek pro různé protokoly.

  A blokování VoIP mobilními operátory? Může znít fajn, že se to zakáže. Radši bych ale viděl uvolnění mobilního trhu...

  A minimální garantovaná rychlost? S tím, že bottleneck může být na mnoha místech na síti, v tom vidím akorát bullsh*t. Poskytovatelé tak uvedou nějakou nízkou garantovanou rychlost, smlouva bude o trošku delší a počet pro zákazníka nezajímavých údajů zase o něco naroste. Náklady o něco narostou na obou stranách, užitek žádný. Navíc problém může navíc být např. i v latenci či jitteru.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.