Hlavní navigace

Evropskému registru došly IPv6 adresy, což je dobrá zpráva

7. 6. 2019

Sdílet

IPv6 ready

Šestého června 2019 došlo k vyčerpání zásoby IPv6 adres regionálního registru RIPE NCC, který přiděluje adresy pro Evropu a Blízký východ. Konkrétně jde o rozsah 2a00::/12, který byl používán od roku 2006 pro alokace adres lokálním internetovým registrům, tedy poskytovatelům přístupu k internetu v regionu. Každý lokální registr měl možnost získat alokaci pro sebe a své zákazníky s délkou prefixu nejprve /32 , od roku 2012 pak až/29 případně více, je-li žádost odůvodněna.

Ve skutečnosti nejde o žádnou špatnou zprávu. Podobných bloků adres jako je ten, který byl vyčerpán, je k dispozici 512. Přitom RIPE NCC je prvním z pětice regionálních registrů, který svůj první blok po čtrnácti letech vyčerpal. V registru IANA už je přidělena další alokace pro RIPE NCC, jde o těsně sousedící blok adres 2a10::/12. Vyčerpání zásob IPv6 adres tedy v horizontu nejbližších desítek či stovek let nehrozí. Detailní analýza osudu prvního vyčerpaného bloku IPv6 je k dispozici na blogu RIPE Labs.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Ondřej Caletka vystudoval obor Telekomunikační technika na ČVUT a dnes pracuje ve vzdělávacím oddělení RIPE NCC, mezinárodní asociaci koordinující internetové sítě.