Hlavní navigace

Evropský superpočítač LUMI staví na CPU a GPU AMD

14. 6. 2022

Sdílet

Lisa Su s 64core AMD EPYC Rome Autor: Advanced Micro Devices, Inc.

V Evropě máme nový superpočítač. Jmenuje se LUMI a staví kompletně na komponentách od AMD, které do výsledného superstroje od HPE budovali/budují v Kutné Hoře (fyzická instalace probíhá ve Finsku a je hotova zhruba z třetiny). Česká republika část nákladů zaplatila, takže naši vědci budou mít na LUMI menší část výpočetního času k dispozici.

Zajímavý je tento aktuálně třetí nejvýkonnější superpočítač světa právě volbou komponent. Produkty AMD jsou už pár let lepší než nabídka Intelu, tedy rychlejší a úspornější, podobné platí i pro GPU, pročež LUMI je tvořen 64jádrovými EPYCy aktuální třetí generace a GPU akcelerátory Instinct MI250X (plus menší podíl výpočetních karet Nvidia A40).

Softwarově jej bude pohánět HPE Cray OS plus kombinace produktů od Intelu (kompilátor Intel C/C++ 2021.2.0, matematické knihovny Intel MKL 2016.3.210 a Intel MPI 2021.2.0).

Podrobněji k superpočítači LUMI na Lupě, případně na Top500.org.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 6. 2022 15:29

    Izak

    Ufff ... CRY uz de fakto neni, pokud vim uz pred X lety to byl takovy cluster s bezicimi apra virtualizovanymi linuxy ala LXD/OpenVM a podporovali jen intel, nebot tvrdili, ze intel investuje nejvice do CPU a tak jsou nejlepsi a meli pro ne tedy maximalni optimalizaci.

    K cemu jim budou kompilatory a knihovny optimalizovany pro beh na intel CPU ? - dnes uz tam asi neni to zpoamleni, ktere kompilatory intel davali CPU od AMD, nebot prohrali soud, ale nejak moc nevidim duvod neco takoveho delat.

    Proc si tam nedaji PVM ? ... asi si jen koupili hotove reseni a HPE asi ma tohle, IBM napr. bezne PVM podporovala a vedcum doporucovala.

    veci ala MOSIX uz jsou dnes mrtve projekty, sveho casu jsme jej provozoval, pak prisly vice jadra a nakonec vypocty na GPU a MOSIX ztratil vyznam, naopak s levnou LAN vzrostla atraktivnost PVN, uz neni potreba HyperCUBE network i kdyz IBM ji asi porad prodava, dnes se spise koupi velky blade system, ktery ma backend vyresen levne a dostatecne rychle.