Hlavní navigace

Expedia bude přijímat Bitcoiny pro platby za hotely

16. 6. 2014

Sdílet

Jedna z největších cestovních agentur, Expedia, se chystá začít přijímat Bitcoiny. V první fázi bude možné virtuální měnou platit pouze za rezervace hotelů a navíc jen v USA. Nejde o první cestovní agenturu, která Bitcoiny přijímá, zatím se k tomu ale neodhodlal nikdo takto velký.

Firma ve své zprávě uvedla, že transakce budou probíhat prostřednictvím služby Coinbase. Expedia ovšem nechce Bitcoiny držet, ale každých 24 hodin je smění za dolary. Takto ale zatím postupují všechny velké společnosti, protože kurz Bitcoinu je stále velmi proměnlivý.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 6. 2014 17:27

  Ano (neregistrovaný)

  Nelzete, zadne platby v BTC neprijimaji. BTC si prevezme CoinBase, proda je za dolary a hotelu prijdou na ucet dolar, ne BTC. To je podstatny filozoficky rozdil, tak tu neplacejte nepravdy.

 • 17. 6. 2014 10:02

  Karel (neregistrovaný)

  Jaký filozofický rozdíl? Jaká lež? Nepleťe si pojmy s dojmy. Podstatné přece je, že se Expedia rozhodla přijmout Bitcoin jako platební metodu - a většina firem to dělá právě tak, že využije služby Coinbase, nebo BitPay apod. Zákazník prostě dostane možnost utratit svoje bitcoiny a nemusí sahat na kreditku (a dávat tak na internet svoje cenné údaje). Ukáže se mu cena v BTC, tu zaplatí a může mu být úplně jedno, že Expedii nakoncec přijdou na účet dolary - to je jen technický proces, který klienta vůbec nezajímá.
  Takže root v tomto rozhodně nelže - jen informuje o další firmě, která se rozhodla podpořit inovaci.
  Existují (nebo se právě vyvíjejí) i další systémy platby bitcoinem, u kterých ani nebude potřeba mít nějaké technické znalosti a s bitcoiny samotnými pracovat - např. Intuit - http://btctip.cz/bitcoin-mohou-brzy-akceptovat-tisice-novych-obchodniku-2/
  Jakmile bude platba bitcoinem tak jednoduchá, jako je dnes např. platba kreditkou, začnou si i "normální" lidé konečně všímat, že existují i podstatně levnější, rychlejší a bezpečnější metody placení na internetu. Pravda je, že doteď je to pro hodně lidí ještě dost neuchopitelné a příliš složité - ale to se brzy změní.

 • 17. 6. 2014 10:13

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  Ne. Nerozhodla. A žádný svéprávný obchodník to neudělá, vzhledem ke kurzovým a jiným rizikům. A rozhodně se nejedná pouze o technický proces. Naprosto stejně by se mohli rozhodnout přijímat jako "platidlo" třeba pomerančový džus, pokud se najde někdo, kdo ho bude ochoten směňovat za dolary a obchodníkovi platit v normální standardní měně.

 • 17. 6. 2014 10:22

  Karel (neregistrovaný)

  Jak to, že nerozhodla? Když je u nich možnost platit bitcoiny, tak to není jejich rozhodnutí? On jim to někdo vnutil?
  Žádný svéprávný obchodník to neudělá? A co potom dělá těch cca 4.500 firem, které na světě přijímají BTC? Respektive - pokud jde o maloobchodní provozovny, už jich je víc než 60 tisíc...
  Žádné kurzové riziko tam pro obchodníky není - přijmou btc a ty jim např. BitPay online smění v aktuálním kurzu za místní měnu, která jim přijde na účet.
  To je stejné, jako kdybyste tvrdil, že žádný obchodník v ČR nebude přijímat platby kreditkou od cizinců - ti mají své účty přece také v dolarech apod. Od toho jsou - v případě kreditek - banky, aby při zprostředkování platby braly na sebe kurzová rizika.
  A v případě bitcoinu je to např. BitPay - a další a další přibývají, je to totiž dost slušný byznys.
  Obchodníci, kteří přijímají BTC - a stejně tak BitPay, který jim to umožňuje, jsou nejen svéprávní, ale také vidí do budoucnosti a patří jim za to obdiv a uznání. Bez takových bychom ještě dnes svítili loučemi.

 • 17. 6. 2014 10:32

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  Ne, není u nich možnost platit bitcoiny. Protože prostě tuto "měnu" nepřijímají. Přestaňte lidem vymývat mozek. Mimochodem, u normální měny se také kupující nesetká s tím, že "This invoice is valid for 15:00 minutes ONLY”.

 • 17. 6. 2014 10:44

  Karel (neregistrovaný)

  Stačí minuta na internetu, abych si našel Expedia.com a zkusil si zarezervovat jakýkoliv hotel. A zaplatit můžu buď PayPalem, kreditkou, nebo Bitcoinem - zkuste si to, zvládne to i malé dítě.
  Nepotřebuji nikomu vymývat mozek. Rozumný člověk si udělá názor sám. Když o černé kostce tvrdíte, že je to bílá koule, nemá smysl se s vámi hádat. To, že před něčím zavřete oči, ještě neznamená, že to neexistuje... Howgh

 • 17. 6. 2014 11:03

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  Ne, to skutečně nemá smysl. Zaplatit Expedii BTC prostě nemůžete, a žvanit kolem tohoto jednoduchého faktu můžeme ještě týdny. Platíte prostředníkovi, který BTC "věří" tak, že cena je platná celých 15 minut. Samotný obchodník (Expedia) BTC nepřijímá, protože není magor.

 • 17. 6. 2014 11:17

  Karel (neregistrovaný)

  Víte, co znamená platební brána? Myslíte si, že když platíte např. dolary kreditkou obchodníkovi, že to "přistane" online na jeho účtu? Ne, banka se s ním vyrovná až za několik dní. A je tím pro obchodníka úplně stejným prostředníkem, jako je CoinBase v případě bitcoinů.
  A cena je platná v okamžik, kdy platím. Jestliže tedy stojí rezervace hotelu 100 dolarů, jsou přepočítány v platném on-line kurzu na BTC a přesně tolik zaplatím. Cena je pořád stejná. A 15 minut mi rozhodně stačí k tomu, abych se rozmyslel, jestli v tom hotelu chci skutečně bydlet a tedy zaplatím.
  Když platím kreditkou, tak si také nebudu 2 hodiny rozmýšlet, jestli stisknu tlačítko PAY. Z bezpečnostních důvodů mě to jinak samozřejmě ze systému odhlásí. Jak jednoduché...
  Ano, Expedia nepřijímá bitcoiny napřímo do své BTC peněženky. Není - jak říkáte - magor, brání se tím kurzovým rizikům. Ty za něj přebírá CoinBase. Nic to ale nemění na faktu, že vlastním-li bitcoiny (např. jsem je vytěžil, nebo mi s nimi někdo jiný zaplatil), můžu si za ně koupit třeba dovolenou v hotelu na Floridě a na rozdíl do jiných cestovek mi to Expedia umožní.
  Tedy - vlastním-li bitcoiny, nejsou mi k ničemu a nejsou to pro mě barevné korálky - koupím si za ně dnes už prakticky cokoliv. Minulý týden jsem takhle během minuty zaplatil za pár piv v hospodě a stačil mi k tomu telefon. A netvrďte mi, že jsem ty piva nevypil a nezaplati, já tam byl :-)

 • 18. 6. 2014 0:38

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  Myslíte si, že když platíte např. dolary kreditkou obchodníkovi, že to "přistane" online na jeho účtu? Ne, banka se s ním vyrovná až za několik dní.

  Chmm, no vidíte, to jsem rád, že to uznáváte. Normální měnou mohu objednávky zaplatit i za několik dnů, ne jen do 15 minut.

  A cena je platná v okamžik, kdy platím.

  Ne. Cena je platná v okamžiku objednávky. Jenže toto pravidlo může platit pouze u použitelných měn.

  A 15 minut mi rozhodně stačí k tomu, abych se rozmyslel, jestli v tom hotelu chci skutečně bydlet a tedy zaplatím. Když platím kreditkou, tak si také nebudu 2 hodiny rozmýšlet, jestli stisknu tlačítko PAY.

  Jste blbej nebo jo? Pokud ty BTC do 15 minut nedorazí, a to po stisknutí toho vašeho tlačítka PAY, tak to je to samé, jako kdybyste vůbec nezaplatil. To je totiž ta super výhoda BTC. :-D

  vlastním-li bitcoiny ... můžu si za ně koupit třeba dovolenou v hotelu na Floridě a na rozdíl do jiných cestovek mi to Expedia umožní.

  Ne, to vám umožní pouze ten prostředník. Nebýt jeho, tak koupíte leda hovno.

  Minulý týden jsem takhle během minuty zaplatil za pár piv v hospodě a stačil mi k tomu telefon.

  Ano. Srovnávat nákup několika piv, kde, i kdyby to konečně celé zkrachovalo, proděláte nejvýše pár desítek korun, s nákupem ubytování za stovky nebo tisíce dolarů, to chce skutečného pitomce.

 • 18. 6. 2014 12:42

  me vakérav (neregistrovaný)

  Furt ignorujete jeden fakt, a to ten, že z hlediska zákazníka je to úplně jedno a „přijímat“ něco neznamená uschovat. Spousta e-shopů bere kreditky, ale když tou kreditkou chcete zaplatit, tak vás obchodník přesměruje na GoPay nebo obdobnou bránu. Takže vlastně ten obchod kreditku NEPŘIJÍMÁ, protože to za něj dělá prostředník. Ale to je mně jako zákazníkovi jedno, spíše naopak (vyšší ochrana toho, že neposkytuju kreditku kde komu).

  Třeba u stravenek je to velice obdobné. V kantýně sice píšou, že „berou stravenky“, dokonce je fyzicky ode mě vezmou. To, že se jich ale po tom okamžitě zbaví (protože co se stravenkama), mně už jako zákazníka naprosto nezajímá.

  A ano, také lze říct, že ten obchod by byl přes kartového prostředníka, anebo státu podporujícího stravenky namydlenej. Jenže mě je to jedno; já prostě můžu zaplatit bitcoiny, kartou nebo stravenkama a do toho, jak si to interně udělají, už mi vůbec nic není.

  A proto se běžně říká, že obchod přijímá bitcoiny, kreditky nebo stravenky.

 • 18. 6. 2014 14:14

  Ano (neregistrovaný)

  Ty jsi ztracenej pripad, hnupe. ja mohu k "obchodnikovi" (to slovo, kterym tu tak mavas) prijit s hotovosti v penezence a okamzite mu to vyskladat na pult, bude to anonymnejsi a rychlejsi nez platba prez BTC a prostrednika. Zkratka, BTC resi max problem mikroplateb na internetu, neresi zadne velke REALNE problemy (svet nejsou jen hipsteri objednavajici si kapucino nebo pokoj v jednom hotelu na svete).

 • 18. 6. 2014 20:15

  me vakérav (neregistrovaný)

  Souhlasím, že pro placení na místě je hotovost mnohem lepší a jednodušší než bitcoiny (minimálně do té doby než stejně budu nějakou hotovost u sebe nosit, což bude snad ještě dlouho). Platit kávu bitcoinama je fakt hovadina, machrovinka možná dobrá, ale k ničemu. Narozdíl od tebe navíc nesouhlasím s tím, že bitcoiny jsou vhodné pro mikrotransakce - nejsou, tam jsou příliš drahé a těžkopádné. Pro mikrotransakce jsou zatím nejlepší nějaká uzavřená řešení.

  Jinak ale řeší problémů dost - namátkou neinflačnost, nepadělatelnost, nezabavitelnost, nerozhodování o platbách na základě země příjemce/odesí­latele apod.

  Rozepsal bych se klidně i víc, ale je mi jasné, že jsi akorát trol nějaké argumenty stejně smeteš jen „je to kravina, podvod apod.“ a bitcoiny tě vlastně vůbec nezajímají.

 • 18. 6. 2014 21:11

  Ano (neregistrovaný)

  Zrovna neinflacnost je problem, ekonomika pri ni zamrzne :-) nelze reverzovat transakce, dohledat obchodnika ktery odmitne pri vraceni zbozi postou poslat zpet BTC atd atd atd, myslenka hypikovska, realna pouzitelnost jen u hipsteru

 • 19. 6. 2014 0:31

  me vakérav (neregistrovaný)

  Zrovna neinflacnost je problem, ekonomika pri ni zamrzne :-)

  Tohle se fakt ještě na školách učí?

  Zbytek argumentů se dá aplikovat i na hotovost. Nad hotovostí byla postavena síť nějakých bank, které nějakou reverzibilitu zaručují. Takže kdo chce, tak ji má.

  Bitcoiny jsou digitální hotovost. Jistě by šlo udělat stejnou síť bank i nad bitcoinem, aby BFU nemusel (moc) řešit bezpečnost. Bylo by to fajn, nějaké nástřely už jsou, ale nic velkýho. Možná to zas tak žádoucí vlastnost není, nevím.

 • 19. 6. 2014 14:12

  me vakérav (neregistrovaný)

  Nějaké argumenty?

  Je to náhrada anonymity hotovosti, ale snadno posílatelná jako bankou.

 • 19. 6. 2014 14:47

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  Ten dotaz je myšlen skutečně vážně?! Krom toho, že BTC není měnou, jsou hotové peníze dokonale likvidní. Narozdíl od téhle pitomosti, kterou přeměnit na likvidní aktiva při velké míře štěstí trvá měsíce -- a to s ohromnými transakčními náklady (pokud vás rovnou někdo neokrade a tudíž nedosáhnou tyto náklady 100 procent.)

 • 19. 6. 2014 22:14

  me vakérav (neregistrovaný)

  Moc nevím o jakých transakčních nákladech mluvíte. Ale ano, současná hotovost je mnohem likvidnější než bitcoiny, to jistě souhlasím.

  Jsou ale případy - sice minoritní, ale při tom počtu ne zas tak zanedbatelné - kdy se bitcoiny hodí víc. Například když jako emigrant budu chtít poslat své peníze rodině do Argentiny nebo Sýrie, hotovost se mi najednou bude zdát k ničemu, ale bitcoiny se budou náramně hodit. Mimochodem, nevím jak v Sýrii, ale co je v Argentině měnová krize, bitcoiny jsou tam velice žádané (vím přímo od člověka, co tam dlouhodobě pobývá).

  Jasně, většina lidí tohle vůbec nepotřebuje. Většina lidí ale podle mě nepotřebuje ani bitcoiny. Klidně můžou žít bez nich a prožijou šťastný život. Ale jsou lidé, kterým bitcoiny život dost ulehčí a podle kurzu jsou za to zjevně ochotni dát dost peněz.

 • 19. 6. 2014 17:05

  Ano (neregistrovaný)

  Nahrada anonymity hotovosti, kde lze zpetne dohledat kazdou transakci v systemu? Uzasna nahrada :-) Staci umet vysledovavat kdo ma jake penezenky a kam si co posila a vim o nem vse, nebojte, prolomit nebo obejit se da vse.

 • 19. 6. 2014 22:18

  me vakérav (neregistrovaný)

  Analýza blockchainu je jedna z věcí, kterou se dost zabývám, je to jedna z mých hobby :-) Ano, zdá se zjistit dost věcí, víc než si většina lidí myslí, ale zase proboha, je to furt nějaký anonymní graf, kde s každou další hranou klesá pravděpodobnost nějaké vystopovatelnosti. Proprat třeba 100.000 BTC dá trochu práce, ale běžné částky jsou anonymní raz dva. Čili s tím „kdo má jaké peněženky“ a „vím o něm vše“ je fakt přehnané.

 • 19. 6. 2014 17:00

  Ano (neregistrovaný)

  uz vidim ty pitomce co ze sveho vyplaci okradene klienty, tobe to fakt nedocvaklo. Pokud mi ukradnou 1000 BTC, opravdu nebude banka hrrr do toho mi je vyplatit, protoze to pujde pouze z jejiho, u normalnich men se pritiskne tech 1000 jednotek a slozi se na tu nahradu vsichni v systemu, tedy to bude zanedbatelne pro vsechny.

  Proc bych mel utracet neco, co zitra bude mit vetsi hodnotu?

 • 19. 6. 2014 22:06

  me vakérav (neregistrovaný)

  u normalnich men se pritiskne tech 1000 jednotek a slozi se na tu nahradu vsichni v systemu, tedy to bude zanedbatelne pro vsechny.

  Tohle je přesně ta věc, která se mi nelíbí. Tu ztrátu totiž zaplatí úplně všichni držitelé měny. Nejen ti, kteří byli u dané banky. Nejen ti, kteří byli tou bankou chráněni. Okradený budou všichni, ať chtějí nebo ne.

  Nechápu, proč bych já měl platit za to, že někdo jiný udělal špatné manažerské rozhodnutí a nechal nějaké peníze zmizet/banku vytunelovat/cokoli. Jsem rád, že u bitcoinu každý odpovídá pouze za svoje bitcoiny a pokud je někdo bude chtít uložit do banky, její případné ztráty se mě jakožto neklienta nijak nedotknou (a nedotknou se nikoho, kdo s tou bankou neměl/nechtěl mít nic společného).

  Proc bych mel utracet neco, co zitra bude mit vetsi hodnotu?

  Protože potřebu jíst, bydlet a podobně potřebujete každý den. Délka života je navíc omezená (peníze si do hrobu nevezmete) a některé věci si prostě užijete víc teď než když je necháte na jindy. Proč si dnes koupíte nový mobil, když s téměř stoprocentní jistotou víte, že ten samý model bude za dva roky o půlku levnější? No protože ho potřebujete a chcete teď, ne za dva roky, že jo…

 • 17. 6. 2014 13:13

  Ano (neregistrovaný)

  Ne, nemuzes zaplatit Expedii v BTC. Jediny "obchodnik" co prijima BTC je Coinbase, je to prostrednik. Proti prostrednikum BTC fanboyove hodne brojili, ze je pry BTC odstrani.

  Vemte si BTC a prijdte do sidla spolecnosti Expedia, pozenou vas svinskym krokem, protoze BTC neprijimaji. Zkuste za neco v BTC zaplatit bez prostrednika, tech obchodniku co takovou platbu prijmou je setina mozna tisicina.

 • 17. 6. 2014 19:18

  Karel (neregistrovaný)

  Já o voze, vy o koze. Však nikoho nenutím. Jestli má někdo čas tuhle diskusi číst a udělat si závěry, ať si to sám přebere...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.