Hlavní navigace

Fedora 13 Alpha: tam i zpět při instalaci balíčků

10. 3. 2010

Sdílet

Včera vyšla alpha verze Fedory 13. I když je to „pouze“ alpha, tak si zasloužila už mnoho pozornosti a to především proto, že vývojáři do ní natlačili ty nejnovější balíčky jaké mohli. Krom jiného obsahuje nová Fedora i zajímavou vlastnost, kde se využívají Btrfs snapshoty pro tzv. rollbacky, tedy možnost dostat souborový systém do stavu v kterémkoli bodě v minulosti. Můžete se přesouvat tam a zpět při instalaci každého balíčku nebo si udělat kdykoli značku, ke které se v budoucnu budete chtít vrátit. Momentálně to je ideální nástroj pro testování. Tato vlastnost ještě není plně odladěná a už vůbec není vhodná pro začátečníky.

Další novinky jsou třeba podpora pro NFSv4, DisplayPort a Nouveau Gallium3D. Na rozdíl od Ubuntu má Fedora 13 pro grafické karty Intel připravený ovladač xf86-video-intel 2.10.0. Test jeho výkonu si můžete prohlédnout na Phoronixu, ale berte všechny údaje s rezervou, protože momentální alpha verze obsahuje ještě ladící informace v některých balíčcích.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.