Hlavní navigace

Fedora 22 odhaluje další střípky

21. 1. 2015

Sdílet

O tom, co nabídne Fedora 22, jsme již před časem psali. Na blogu GNOME se objevily nové informace o dosavadním stavu vývoje. Z nich je patrné, že dvacet dvojka nabídne lepší podporu Waylandu (stále ale jako volitelnou variantu). Například log-in screen bude místo výchozího X protokolu používat Wayland.

Další změny jsou zaměřené na prodloužení doby provozu na baterii. Jeden z největších žroutů energie na laptopech je úroveň jasu displeje. Chtějí proto zavést chytristiku, která bude provádět regulaci úrovně jasu v závislostí na detekovaném okolním osvětlení.

Fedora 22 by měla vyjít koncem května. Následující verze, Fedora 23, bude pravděpodobně dostupná pouze v 64 bitové verzi a Wayland již zde bude zvolen jako výchozí.

(Zdroj: Phoronix, Blogs Gnome)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 1. 2015 8:53

  OMG (neregistrovaný)

  "Chtějí proto zavést chytristiku, která bude provádět regulaci úrovně jasu v závislostí na detekovaném okolním osvětlení."
  jj, chytristika bude vzdy moudrejsi jako uzivatel, ktery ma rad pohodli pro sve oci ktere ma jine nez treba jeho soused... tuhle feature vypinam kde vidim...

 • 21. 1. 2015 15:35

  Solitary

  Tak kdyz to bude pohodlne a jednoduche na ovladani, tak proc ne? Uz dnes se pouzivaji presety na to jak ma byt nastaveny jas pri behu na baterku, takze moznost, ze tam pribude i preset s auto-ovladanim, neni prece nic spatneho.

 • 21. 1. 2015 15:50

  Comodet (neregistrovaný)

  protoze vetsina displeju nema plynulou regulaci jasu, ale skace po krocich.coz je velmi neprijemne protoze obraz blika. Nejhorsi to pak je v podminkach meniciho se osvetleni (napr. zaclona hybajici se vetrem). Opravdu jsem zatim nevidel dobrou implementaci automaticke regulace jasu.

 • 25. 1. 2015 10:26

  pepik (neregistrovaný)

  Tohle má Mac od roku 2006, možná i dřív. Funguje to dobře, většinou si uvědomím, že to automaticky mění, až když sedím u počítače, který to neumí a musím ubrat/přidat jas ručně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.