Hlavní navigace

Fedora přestane poskytovat i686 kernely, možná zahodí i 32bit repozitáře

15. 7. 2019

Sdílet

Fedora 30 Autor: David Ježek

Před časem navržená změna byla schválena a s nejbližším vydáním Fedora 31 tato distribuce končí se sestavováním 32bit i686 kernelů. Zvažuje se také ukončení některých 32bit repozitářů.

Konkrétně Fedora 31 možná přijde o i686 repozitáře Modular a Everything. Každopádně ať již to dopadne dále jakkoli, pro uživatele 32bit Fedory se výhledově zavírá cesta k upgradu na jedenatřicítku či vyšší verze. Nadále se však počítá s podporou multi-lib umožňující běh 32bit programů na 64bit x86 platformě.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 7. 2019 0:34

  klokan

  V praxi to zřejmě bude velmi podobné Ubuntímu plánu udržovat balík 32bitových knihoven pro zpětnou kompatibilitu. Možná by teda bylo dobré, kdyby se vypracoval seznam potřebných 32bit knihoven (třeba pod záštitou freedesktop.org), které by se Ubuntu i Fedora, a potažmo další distra, zavázaly podporovat, aby se tak zajistila i kompatibilita mezi těmito distry pokud jde o staré software. Zároveň by bylo dobré, kdyby tyhle distribuce oficiálně potvrdily, že řekněme minimálně do roku XY se nechystají vypnout podporu 32bitových procesů v jádře.

 • 16. 7. 2019 15:23

  andrej

  dosbox ano.
  s abandonware ziadny problem nie je a steam ani hunble bundle nepredava taketo hry.
  toto je o "akoze na linux portovanych" morednejsich hrach ktore su linkovane oproti 32-bit gui a audio knizniciam.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.