Hlavní navigace

Fedora se bude muset kvůli některým aktualizacím restartovat

25. 6. 2012

Sdílet

Vývojář Richard Hughes na svém blogu popisuje, jak a proč implementoval offline aktualizace do PackageKit a systemd. Půjde o novou vlastnost Fedory s GNOME, která umožní systém aktualizovat bezpečně. Některé balíčky totiž nemohou být aktualizovány zatímco jejich obsah běží někde v paměti. Kromě jádra Hughes zmiňuje například Firefox. Proto se rozhodl vybrané balíčky aktualizovat pomocí tzv. offline aktualizace.

V té se nové balíčky stáhnout na pozadí a k aktualizaci dojde až s novým startem operačního systému. Pokud systém najde stažené balíčky, tak nabootuje do minimalistického režimu, kde spustí samotnou aktualizací. Po dokončení se počítač restartuje znovu. Offline aktualizace jsou přijímány všelijak. Uživatelé se například bojí, že by si na ně mohli zvyknout vývojáři dalších aplikací, kteří by už s tímto scénářem nepočítali.

Offline aktualizace s sebou nese nevýhody dvou restartů, ale zase je bezpečnější. Dokáže totiž zkontrolovat, zda všechno proběhlo jak má a když ne, umí vše vrátit do původního stavu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.