Hlavní navigace

Fedora umí boot bez přeblikávání, zatím jen na kartách Intel

3. 10. 2018

Sdílet

Fedora

Hans de Goede představil drobnou novinku pro připravovanou Fedoru 29: boot bez změny grafických režimů a tedy nepříjemného problikávání. Počítač nabootuje v UEFI režimu, nastaví grafický režim a ukáže logo výrobce. Fedora 29 pak používá upravený GRUB a Shim, které už do framebufferu EFI nesahají. Výsledkem je plynulý start bez problikávání, kdy logo výrobce základní desky rovnou nahradí přihlašovací obrazovka.

V mnoha případech se neobjeví ani splashscreen Plymouth, protože jeho start byl odložen z původních 5 na 20 sekund (lze přerušit klávesou Esc). Pokud vám tedy základ systému nastartuje dříve, uvidíte rovnou přihlašovací obrazovku. Prohlédnout si to můžete v demonstračním videu [webm].

Zatím to funguje jen s ovladači od Intelu, pokud předáte jádru dva správné parametry. Hans ve svém oznámení také píše, že se bude zabývat řešením také pro grafiky AMD a Nvidia.

(Zdroj: MojeFedora.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.