Hlavní navigace

Filmaři volají po Referenčním módu v televizorech

13. 9. 2018

Sdílet

Christopher Nolan

Slavní režiséři jako Christopher Nolan či Paul Thomas Anderson žádají výrobce televizorů, aby do svých produktů implementovali jednoduchý „referenční“ režim zpracování obrazu, který nebude obsahovat techniky interpolace pohybu, kdy jsou mezi snímky vkládány další uměle dopočítané pro zjemnění pohybů v obrazu. Dle jejich slov kvůli tomu vypadají jejich filmy na TV jinak než v kinosálech. Osloveni byli výrobci skrze existující UHD alianci.

Mezi body požadavku je zachování snímkové frekvence díla, zachování gradace obrazu v oblasti barev, jasu, úrovní černé a bílé atd. či zachování dynamického rozsahu filmu (měl by být zachován, nikoli zmenšen). Tyto podmínky by měly být dodržovány jak pro SDR, tak HDR obsah. Zdali bude žádost výrobci všeobecně akceptována, ukáže až čas. Doufejme že ano, neboť jistě lze tvrdit, že třeba takový perfekcionista jako Nolan ví určitě lépe, jak má jeho film vypadat, než skupina inženýrů vyvíjejících algoritmy pro zpracování obrazu pro smart TV.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.