Hlavní navigace

Filmové studio 20th Century opouští formát HDR10+, který spoluzakládalo

21. 4. 2020

Sdílet

HDR10+ Autor: HDR10+

Studio 20th Century Fox spoluzakládalo formát HDR10+. Společně se Samsungem a Panasonicem chtěli dát světu HDR formát s dynamickými metadaty, který nebude zatížen licenčními poplatky jako Dolby Vision. 20th Century Fox ale bylo před časem prodáno a je nyní dceřinkou The Walt Disney Studios, což je divize v megakorporaci The Walt Disney Company. A Disney preferuje Dolby vesmír, ideálně pak kombinaci HDR systému Vision a zvukového systému Atmos. Těžko mu to vyčítat.

Každopádně 20th Century Studios, jak se nyní společnost jmenuje, dává od HDR10+ ruce pryč. Její poslední vydání filmů pro streamovací služby podporují pouze Dolby Vision, případně Vision + Atmos. U těch pár titulů, které míří na UHD Blu-ray, je použito prosté statické HDR10, nikoli lepší HDR10+.

Dnes je v podstatě jen Samsung čistokrevným propagátorem HDR10+. Nějaké filmy s HDR10+ vydala třeba studia Warner Bros a Universal, Google plánuje pro svoji službu používat 4k s HDR10+, ale v součtu je to proti celému filmovému průmyslu stále málo. Přežije HDR10+?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 4. 2020 15:11

  RDa

  Krasny priklad neschopnosti se domluvit, aneb - kdo ma prachy, ten si prosadi svou. Sam nepodporuji televizni, streamovaci ani kotouckovy business, protoze tyhle (ne)"standardni" vymysly jsou to same jako 3D, jen v blede modre - a je jen otazkou casu kdy ten hype vyhnije - manazeri maji pocit ze vice prouzky prodava, a zapomneli na to, ze podstatou jejich medialniho businessu je hlavne obsah.

 • 21. 4. 2020 17:18

  Miroslav Šilhavý

  On ten hype vyhnije, ale nahradí ho zase další. Takto funguje šoubyznys už desetiletí a vždy se najdou žreci nových technologií.

 • 22. 4. 2020 11:39

  MeeGo - no future

  Teď přemýšlím, co jej nahradí: 2K, 3D, 4K už jsou, 8K za dveřmi.... něco s tuctem v názvu? :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.