Hlavní navigace

Finální verze specifikace PCI Express 6.0

12. 1. 2022

Sdílet

PCI Express

PCI-SIG vydala finální verzi specifikace PCI Express 6.0. Oproti současné pětkové verzi opět zvyšuje rychlost na dvojnásobek, tedy zde konkrétně na 64 GT/s, tedy u slotu PCI Express ×16 nabídne přenosovou rychlost až 256 GB/s.

Rozhraní k tomu využívá nový typ modulace signálu PAM4 (Pulse Amplitude Modulation se 4 úrovněmi), dále Lightweight Forward Error Correct (FEC) a CRC. Zachována je plně zpětná kompatibilita, avšak lze očekávat, že implementace šestkové verze opět o něco prodraží produkty.

V oblasti desktop PC jsou na trhu první produkty s PCI Express 5.0, a to Intel Alder Lake od loňského listopadu. AMD přechod na PCI Express 5.0 teprve chystá a na trhu ani nejsou grafické karty s podporou pětkové generace, čili na šestkovou verzi si ještě dlouho počkáme. Primárně ji čekejme nejprve v serverovém či HPC segmentu. Podrobnosti k nové verzi v tiskové zprávě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.