Hlavní navigace

Firefox 3.1 bude podporovat HTML video tag

4. 8. 2008

Sdílet

V příští verzi Firefoxu 3.1 bude zabudována podpora pro embedded video prostřednictvím nového HTML tagu. Navíc by měl Firefox nativně podporovat video kodek Ogg Theora. V testovacích verzích už je výše zmíněné k dispozici. Nový HTML tag již podporuje také prohlížeč Opera. Na rozdíl od uzavřených platforem pro distribuci videa, kdy je nutno platit za serverové řešení pro distribuci videa, je v tomto případě možné použít open source VLC media server. Ogg Theora však není nejkvalitnější řešení v porovnání s H.264 použitém ve Flash 9. Otázka je, jestli při dnešní poptávce po nenáročných zařízeních (typu Asus Eee) a jejich rozšíření, nedojde ke změně a nezačnou se používat méně náročná řešení pro přehrávání a dekódování videa (H.264 ve Flash 9 dokáže při přehrávání spolehlivě vytížit 1+ GHz procesor).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2008 14:43

  anonymní
  Ak som dobre cital, tak v povodnom clanku je uvedene VLC len ako nastroj na konverziu.

  Tag <video> prave spravi to, ze staci mat na serveri nahrate video v Theore a nie je treba ziadne dalsie programy.
 • 15. 8. 2008 18:33

  om (neregistrovaný)
  Theora samozřejmě není žádný výkonný kodek, čehož jsou si vědomí i její autoři. Zajímavější je projekt Schroedinger, který až bude dokončen, stane se součástí OGG, objeví se tedy i ve Firefoxu vedle Vorbisu a Theory.

  Rovněž samotná podpora OGG ve Firefoxu nemusí mnoho změnit, dokud OGG nepůjde přehrávat i v IE. Snad se brzy najde jednoduché řešení, jak do IE podporu přidat.
 • 8. 1. 2009 15:59

  zd.valek (neregistrovaný)
  Náhodou to mění mnoho. Přináší to naději, že M$ za nějakých 8 let tento tag objeví a naimplementuje (ikdyž jak je u nich zvykem, nějak špatně, nebo neúplně). Důležité je to používat a tlačit na ně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.