Hlavní navigace

Firefox 59 vyšel jako snap

15. 3. 2018

Sdílet

Firefox

Kromě vydání nové verze svého prohlížeče, Firefox 59, má Mozilla ještě jednu novinku speciálně pro uživatele Linuxu: počínaje touto verzí je Firefox disponibilní též jako snapový balík. Jedná se o oficiální snap přímo od Mozilly. Upstream vývojáři ohlásili záměr vydávat Firefox prostřednictvím snapu již v roce 2016 v souvislosti s prvním uvedením této balící technologie v Ubuntu 16.04, po téměř dvou letech jej tedy realizovali.

Ačkoli většina lidí si balicí systém snap spojuje především s Ubuntu, toto vydání Firefoxu bude paradoxně asi zajímat především uživatele jiných distribucí, jako je Debian a Arch, které snap podporují ale na rozdíl od právě Ubuntu dosud neměly žádné snadno instalovatelné vydání Firefoxu posvěcené upstreamem.Toto první vydání snapovou formou ještě trpí některými nedostatky. Neumí používat alternativní desktopová témata, což je všeobecně problém snapových aplikací (ten je však již téměř vyřešen) a podle zprávy na OMGUbuntu v něm zatím rovněž nefunguje proprietární DRM plugin pro Netflix.

Nicméně je to nepochybně zajímavý a slibný počin, kromě evidentních bezpečnostních výhod mimo jiné i proto, že současná betaverze, Firefox 60, je rovněž již disponibilní jako snap. Uživatelé Linuxu tak nyní mají okamžitý přístup k aktualizacím a novým vydáním Firefoxu, podobně jako na Windows a macOS, aniž by museli čekat na aktualizaci distribučních repozitářů.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky