Hlavní navigace

Firefox 73 zavádí globální zoom a lepší podporu režimu vysokého kontrastu

12. 2. 2020

Sdílet

Firefox loga

Dvě velké novinky přináší 73. verze prohlížeče Firefox. Uživatelé, kteří obvykle zvětšují (zoomují) obsah stránek, třeba kvůli slabšímu zraku, mohou nyní využívat globálního nastavení hodnoty tohoto zvětšení, čímž se zbaví nutnosti zoomovat každou novou stránku, na kterou vstoupí. Nastavení je přístupné v about:preferences  pod záložkou „Zobrazení a jazyk stránek“ a samozřejmě podporuje jak zvětšení, tak zmenšení (vůči výchozí velikosti 100 %). Nadále je dostupné i samostatné nastavení pro jednotlivé stránky.

Uživatelé s horším zrakem dále často spoléhali ve Windows na režim zobrazení s vysokým kontrastem. Tradičně Firefox při zjištění tohoto nastavení u stránek nezobrazí obrázky v pozadí. Nyní nově toto mění tak, že mezi obrázek na pozadí a text stránky strčí barvu pozadí, pročež uživatel i při zlepšení čitelnosti dostane vzhled obdobný originální stránce. Zde bych snad jen z podobného soudku dodal, že existují zajímavá rozšíření jako Dark Reader.

Jinak opravena je řada chyb, třiasedmdesátka kvalitněji přehrává zpomalené či zrychlené audio a několik dalších věcí. Jsou zde i tradiční novinky pro vývojáře.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.