Hlavní navigace

Firefox 83 přináší režim „pouze HTTPS“

17. 11. 2020

Sdílet

Firefox 83

Mozilla vydala nový Firefox s číselným označením 83. Hlavní novinkou je režim „pouze HTTPS“, který na webech vynucuje šifrované spojení. Uživatelé jej musí zapnout v nastavení v sekci Soukromí a zabezpečení.

Prohlížeč v tomto režimu sám na webu přepíná na HTTPS, pokud je to možné. Vynucené přepnutí je možné pro daný web selektivně vypnout, pokud by se objevily problémy. Pokud na dané doméně není možné přejít na HTTPS, vyskočí na uživatele celostránkové upozornění o tom, že s daným serverem se není možné spojit zabezpečeně. Uživatel má možnost pokračovat i po HTTP.

Prohlédněte si celou funkci na obrázcích:

Kromě jsou tu i další novinky: režim picture-in-picture je možné ovládat klávesovými zkratkami, sdílení obrazovky má vylepšený vzhled, ve vyhledávání je možné snadno přepnout vyhledávač, prohlížeč PDF má nový vzhled a vzrostl i výkon JavaScriptu.

Při načítání stránky je JavaScript výkonnější o 15 %, výkon na stránce vzrostl o 12 % a o 8 % byly sníženy nároky na paměť. Další detaily naleznete v poznámkách k vydání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.