Hlavní navigace

Firefox 93 přináší podporu AVIF, dalších PDF formulářů i SmartBlock 3.0

5. 10. 2021

Sdílet

Firefox loga

Třiadevadesátka webového prohlížeče Firefox smazává dluh oproti WebKitovým/Blinkovým prohlížečům, které ve výchozím nastavení podporují grafický formát AVIF již delší dobu. Ve Firefoxu byla podpora zatím dostupná skrze ruční nastavení, nyní je aktivována pro všechny.

Vedle toho podporuje Firefox na XFA založené formuláře v PDF, mělo by tedy ubýt případů, kdy nejde formulář vyplnit. V základu nyní blokuje stahování z nezabezpečených spojení a přidává též SmartBlock 3.0. Na Windows pak umí automaticky uvolňovat paměť od nepoužívaných panelů v případě nedostatku volné paměti. Nově je také ve Firefoxu k dispozici referrer tracking protection, a to u Strict Tracking Protection a anonymního prohlížení.

Více k novinkám v oznámení této verze, k dispozici je i přehled novinek pro vývojáře a také novinky v podnikové oblasti – zde Mozilla explicitně zmiňuje, že posledním Firefoxem s podporou Adobe Flashe, je ESR vydání řady 78 (nedávno bylo již nahrazeno verzí 91 ESR). Flash ve Firefoxu tedy bude možné využívat až do posledního vydání této řady, verze 78.15 ESR (vydána též dnes), přičemž EOL celé této řady 78 je stanoveno na 2. listopadu 2021.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?