Hlavní navigace

Firefox bude mít druhého poskytovatele pro DNS-over-HTTPS, bude jím NextDNS

18. 12. 2019

Sdílet

Firefox logo Autor: Mozilla

Mozilla oznámila, že NextDNS bude druhým poskytovatelem služeb DNS-over-HTTPS (DoH) zabudovaným ve Firefoxu vedle původního Cloudflare.  NextDNS splnil podmínky pro zařazení do programu Trusted Recursive Resolver (TRR) a může být přidán do Firefoxu jako další poskytovatel DoH. Kromě jiného musel omezit sběr dat na serverech, být otevřený ohledně sběru těchto dat a zavázat se, že nebude filtrovat či blokovat DNS provoz nad rámec stanovený zákony.

DNS-over-HTTPS je nová vlastnost, kterou dostal Firefox minulý rok a během toho letošního se začal uživatelům postupně zapínat. Umožňuje šifrovat DNS provoz a přenášet ho pomocí HTTPS, tedy na standardním portu 443. Provoz je tak ukrytý před okolní sítí a ztratí se ve zbytku HTTPS komunikace.

Tím ovšem vzniká otázka, kam tento provoz s dotazy směřovat, protože ze hry vypadává místní DNS infrastruktura. Firefox to řeší výběrem důvěryhodných poskytovatelů za uživatele, za což je ovšem také často hlasitě kritizován. Chrome je v této otázce opatrnější a při svých experimentech přepíná na DoH jen v případě, že uživatel už předtím používal některého z vyjmenovaných poskytovatelů – nabízí tedy vlastně jen upgrade přenosového kanálu a nemění DNS resolver.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.