Hlavní navigace

Firefox bude od verze 67 bránit fingerprintingu, zaokrouhlí skutečnou velikost okna

7. 3. 2019

Sdílet

Firefox logo Autor: Mozilla

Mozilla plánuje do Firefoxu 67, který má vyjít během května, přidat funkci letterboxing bránící identifikaci prohlížeče pomocí fingerprintingu. Snaží se maskovat skutečnou velikost okna tím, že do okraje stránek přidává neviditelné oblasti, které zaokrouhlují velikost okna na násobky stovek pixelů. Servery pak po změně velikosti okna detekují pouze zaokrouhlenou hodnotu a nemohou ji použít k přesné identifikaci prohlížeče. Totéž platí při maximalizaci okna na celou obrazovku.

Vlastnost je už teď dostupná ve vývojové (Nightly) verzi a není ve výchozím stavu zapnutá. Můžete si ji aktivovat v about:config, pokud položku privacy.resistFingerprinting přepnete na  true.

Funkce byla původně vyvinuta už v roce 2015 pro prohlížeče Tor a její portace do Firefoxu je součástí dlouhodobého projektu Tor Uplift, který už od roku 2016 postupně přebírá funkce chránící soukromí uživatelů z Toru do Firefoxu. Na letterboxing se můžete podívat v následujícím videu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.