Hlavní navigace

Firefox: mnoho chyb - rychle opravených

11. 3. 2009

Sdílet

Známý server Secunia.com, který se zabývá bezpečností operačních systémů a aplikací, ve své zprávě za rok 2008 [PDF] rozebral kromě jiného také stav chyb ve webových prohlížečích. Nejvíce chyb bylo objeveno v prohlížeči Mozilla Firefox a to přesně 115. To je přibližně čtyřikrát více než u konkurence: Internet Explorer měl 31 chyb, Opera celkem 30 a v Safari bylo zaznamenáno 32 zranitelností bezpečnostního charakteru. Zajímá-li vás více, přečtěte si náš článek Je Firefox méně bezpečný než dřív?

Firefox ovšem vede v rychlosti opravy svých bezpečnostních chyb a Mozilla se proti celému srovnání ohradila s tím, že je sama v nevýhodě, protože poctivě informuje o všech bezpečnostních problémech, o kterých ví. Navíc většinu zranitelností objevili její vývojáři a daří se jim problémy velmi rychle odstraňovat. Proti tomu v Internet Exploreru jsou tři chyby, na jejichž opravu se marně čeká už 250 dnů.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 3. 2009 10:02

  Ondřej Tůma
  U otevřených projektů bývá počet oznámených chyb daleko větší něž uzavřených, což je absolutně normální.

  - jsou vidět i ty chyby, na které narazí přímo vývojář a u uzavřených projektů takové chyby zůstávají uvnitř firmy (pokud je nikdo nevynese :D)
  - spousta takových chyb je často teoretických, tj ano v kódu je chyba která za jistých předpokladů může působit problém, ty předpokladu ale často ani nemohou nastat

  Na druhou stranu musím říci, že se k IEčku často přičítají i chyby, které souvisí někde jinde (ta chyba v načítání obrázku)
 • 11. 3. 2009 10:29

  treebeard (neregistrovaný)
  Posledné chyby Firefoxu boli údajne oznámené deň predtým, než vyšla záplata. Inými slovami, vývojár ich našiel, opravil a akože oznámil.
  Druhá vec je, že mnohé chyby sú spoločné pre všetky browsery a je možné, že tie chyby existovali a boli dokonca aj využívané už dlho, hoci nie so zámerom na FF. A nedávno a ktosi rozhodol skontrolovať, či náhodou nie sú aj vo FF a boli... Alebo na ne prišiel len náhodou pri optimalizácii kódu.
  Tým chcem len povedať, že informácie o počte chýb a rýchlosti odstránenia nie sú nikdy práve transparentné a netreba z toho robiť vedu. Z toho, čo som čítal o hackingu, hackeri len málokedy pracujú s kódmi, častejšia je metóda pokus-omyl. Skúsení hackeri vedia, kde bývajú problémy programov, a skúšajú kombinácie krokov, ktoré by mohli uspieť.
 • 11. 3. 2009 22:14

  srigi (neregistrovaný)
  To ale nezabrani Hulanovi napisat clanok, ze "zaostaly Firefox ma 4x viac bezpecnostnych chyb ako profesionalny IE" P(
 • 16. 3. 2009 16:39

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  To je zvláštní. Když měl MSIE spoustu děr, a Firefox nikdo nepoužíval, takže na žádné díry nikdo nepřišel, byl MSIE ten špatný a děravý. Když se Firefox rozšířil, a začal mít děr daleko více, než MSIE, tak je to proto, že se Mozilla Foundation o chyby vlastně lépe stará, a MSIE je ten špatný. Nalijme si čistého vína: Firefox je děravý jako řešeto, nakonec jako většina dnešního SW. Jak se šíří mezi uživateli, začíná z něj být zajímavý cíl, a objevuje se více a více děr. Kdyby se FF naučil totéž co MSIE, a měl stejný počet instalací, bude mí těch děr nejspíš daleko víc.

  Neopravené díry s MSIE mohou být neopravené prostě proto, že podle názoru MS nejde o díru. To je věc metodologie sběru informací.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.