Hlavní navigace

Firefox přechází na flexibilnější cyklus vydání

5. 2. 2016

Sdílet

Už je to čtyři roky, co prohlížeč Firefox následoval Chrome a také přešel na krátký vydávací cyklus, konkrétně šest týdnů. Změna se celkem osvědčila – umožňuje rychlejší dodávání technologických novinek a hlavně důležitých bezpečnostních záplat. Nyní se Mozilla rozhodla cyklus trochu upravit. Stále bude vycházet cca osm verzí nových ročně, ale cyklus bude flexibilnější.

Nová verze by měly vycházet po šesti (výjimečně i pěti) až osmi týdnech s ohledem na případné technické problémy, dovolené či svátky. Cílem také je, aby se vývojáři každému vydání skutečně věnovali oněch šest týdnů. V létě tak můžeme očekávat spíš delší prodlevu. V oznámení je načrtnut i předběžný plán vydání pro rok 2016, který se pochopitelně může ještě hodně změnit.

(Zdroj: gHacks)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 2. 2016 16:41

  lqw (neregistrovaný)

  Na chování Mozilly v posledních letech sedí satira ze seriálu Jistě, pane ministře. Nárůst PR keců na úkor skutečné práce a reálných výsledků. Z těch prohlášení by měl člověk pocit, že ta příští verze bude nejlepší prohlížeč na světě a přilehlých vesmírech a přitom je čím dál pomalejší (rendering, JS i GUI), zaseknutý javascript v jednom tabu pořád zablokuje celou aplikaci, odebírají se možnosti nastavení, chystá se blokování instalace "neposvěcených" pluginů (přitom díry byly hlavně v prohlížeči) …

  Mě to přijde jako by měli finanční potíže, prasáckou codebase kterou není schopnej nikdo refakorovat a tak se zmůžou jen na tlachání a kosmetické změny. Poslední plus bylo přidání podpory HTML5 vč. videí, ale to bude tak všechno :-(

 • 7. 2. 2016 19:56

  P_V

  "zaseknutý javascript v jednom tabu pořád zablokuje celou aplikaci"
  Tak zrovna toto je už v beta verzi vyřešeno a v ostré to bude na jaře.

 • 7. 2. 2016 22:51

  P_V

  "Už" asi tak 7 let, ale bylo to dlouho dané k ledu, jelikož to rozdělení do samostatných procesů neslo nutnou refaktorizaci, která nebyla kompatibilní s third party doplňky. Před 3 roky už to to ale nakopnout museli. Od té doby se stále řeší ta kompatibilita a dělají rovnáky na vohejbáky, protože to by uživatelé řvali mnohem víc, kdyby jim ty doplňky nechodily.
  Konkurence to měla snažší, IE takové doplňky nemá a Chrome přišel mnohem později, poučen od konkurence.

 • 7. 2. 2016 23:22

  j (neregistrovaný)

  Oblibene kecy v kleci ... s adonama to ma spolecnyho asi tolik, co hovno se snidani ... a pokud sis jeste nevsim Mozilla addony odepsala vsechny pekne globalne.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.